Performance lifestyle Performance training Potraviny

Faktory ovlivňující příjem bílkovin

Kolik přijímat bílkovin? To jest odvěkou otázkou, která každý den trápí tisíce lidí. Zatímco podrobnější zkoumání zdravé výživy je většině cvičenců cizí, o přesném množství bílkovin (a odkud je získat) jsou lidé schopni při pití proteinu na baru vést sáhodlouhé debaty

Obecný konsenzus zní, že necvičící člověk by měl jíst kolem 1,5 g na kg tělesné hmotnosti (k čemuž se bohužel většina populace nepřibližuje, a proto pak mají různé zdravotní problémy) a cvičící chlapák cca 2 g na kg.

Takové dělení je však pouze orientační a nepřesné. Které faktory tedy ovlivňují potřebné množství bílkovin?

FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ PŘÍJEM BÍLKOVIN

1. Množství aktivní svalové hmoty:
Pokud zatím nemáte příliš svalů, tak extrémní dávky bílkovin nepotřebujete.

2. Typ tréninku: 
Je rozdíl mezi potřebou bílkovin u kardia, silového nebo kulturistického tréninku. Obecně platí: Čím větší objem tréninku (série x opakování), tím více bílkovin. Dalším faktorem je velikost odcvičených partií: Po tréninku bicepsů budete potřebovat méně bílkovin než po tréninku celých nohou.

3. Množství testosteronu, který zvyšuje využitelnost bílkovin (spouští geny pro proteosyntézu): Jedinci s vysokým T (nad 25) budou moci užívat daleko více bílkovin ve stravě, aniž by pouze plýtvali penězi.

4. Stravování: Nelze zapomínat, že bílkoviny jsou pořád energií, takže pokud omezujete ostatní makroživiny, musíte automaticky navýšit jejich množství. To bývá častým důvodem toho, proč lidé nefungují na low carb dietách (vyřadí sacharidy, ale nenavýší bílkoviny a tuky).

 

Množství potřebných bílkovin se díky tomu může pro maximální tréninkové výsledky lišit od 1,5 až klidně do 3,3 g na kg tělesné hmotnosti (a ne, nezatěžuje to játra a ledviny viz článek na blogu).

 

V rámci systému Performance training přitom výše zmíněné faktory zahrnujeme pod Váš somatotyp, který si jednoduše stanovíte, a pak zjistíte, kolik bílkovin byste měli cca konzumovat a z jakých zdrojů. Tyto informace, stejně jako vše další potřebné o bílkovinách najdete ve článku Makroživiny: Bílkoviny, který se otevře již ve druhém měsíci v odboji.

PS: Pamatujte, že budování svalové hmoty je pro tělo luxusem a musí pro ně tedy mít NADBYTEK bílkovin.

Adam Česlík

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..