Performance lifestyle Spalování tuků

Nejčastější chyby při low-carb stravování + studie

Stravování s nízkým obsahem sacharidů (neboli low-carb stravování) je v našich zemích v některých kruzích stále přičinou poměrně velké kontroverze.

Existují přitom narůstající vědecké důkazy o tom, že se na něm dá spalovat tuk, dosahovat vysoké výkonnosti nebo že nízko-sacharidová strava může mít řadu zdravotních benefitů a může pozitivně působit u některých nemocí (epilepsie, diabetes a další). 

Více se můžete dočíst v tomto článku s celkem 75 studiemi: http://bit.ly/ModniNeboZdravejsi (záměrně dávám odkaz na externí zdroj, abych nemohl být obviňován, že jsem studie záměrně vybral tak, aby podporovaly můj názor na low carb :)).

V našich zemích na problematiku výhod omezení sacharidů ve stravě aktivně a nahlas už řadu let upozorňuje např. specialistka na výživu PharmDr. Margit Slimáková nebo známý trenér a úspěšný naturální kulturista Boris Orava. Pozitivní zkušenosti s omezením sacharidů na přeměnu postavy / lepší zdraví však mají jen u nás tisíce lidí.

Nejčastější chyby při low-carb stravování

Přesto jste možná na low-carb stravování nedokázali fungovat nebo neměli výsledky. Ve většině případů to je způsobeno několika základními chybami, mezi které patří:

1. Vyřazení všech sacharidů ze dne na den (musí být postupné a v mém podání je nejnižší hranice 60 g denně).

2. Vstup do silného kalorického deficitu (kalorií byste měli konzumovat zhruba stejně jako jste byli zvyklí doteď).

3. Vyřazení sacharidů ale nenavýšení tuků (takže pak tělu chybí zdroj energie).

4. Nadměrný strach z nedostatku sacharidů (kdy Vaše snažení hatí psychika).

 

Low carb stravování samozřejmě není bájná panacea ani neni vhodné pro všechny typy lidí a cíle. V rámci systému PT s ním proto operujeme kontrolovaně a s mírou.

V rámci nového systému Performance training se s podrobným vysvětlením i konkrétním protokolem adaptace na Low-carb stravování setkáte ve 2. fázi Fat burning specializace.

Adam Česlík

PS: Na druhé straně se také setkávám s až iracionální fóbií ze sacharidů, kdy je lidé považují za absolutní zlo a dlouhodobě se jim vyhýbají. Přitom kolikrát ignorují fakt, že by je sami potřebovali. Žádný extrém tedy není dobrý.

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..