V našem nedávném Reels o benefitech plného červeného vína se objevily komentáře, které zpochybňovaly prospěšnost plného červeného vína. Někteří tvrdili, že neexistuje bezpečná dávka alkoholu a že jeho negativní účinky převyšují potenciální přínosy. Jiní naopak argumentovali, že by bylo potřeba vypít enormní množství vína pro získání účinné dávky prospěšných látek (polyfenolů).
Tato tvrzení nás inspirovala k tomu, abychom se na téma benefitů a rizik červeného vína podívali více do hloubky! Rozhodli jsme se proto doslova investigativně prozkoumat, odkud plyne ukotvené přesvědčení o negativním efektu alkoholu nehledě na jeho zdroj a množství, a taky se podívali, co tvrdí nejnovější přehledové studie (Reviews) na toto téma!
Dámy a pánové, připravte se na zajímavý článek, který stojí za přečtení do konce!
DISCLAIMER: Tento článek nemá za cíl kohokoliv nabádat ke konzumaci alkoholu! Jste-li abstinent, doporučujeme vám v abstinenci pokračovat! Článek je určen příležitostným konzumentům alkoholu, kterým chceme představit informace, jak konzumovat alkohol nejen bezpečněji, ale také s potenciálním přínosem pro zdraví.
ZPRÁVA KTERÁ OBLETĚLA MÉDIA: „Alkohol je podle studie škodlivý v jakémkoliv množství, i jedna sklenice denně zvyšuje riziko mrtvice“
Pokud pravidelně čtete články na hlavních zpravodajských portálech, jako jsou např. Novinky nebo Seznamzprávy, tak vám pravděpodobně neutekl populární článek citující studii vědců z Oxfordské univerzity, kteří ve spolupráci s vědci z univerzity v Pekingu prováděli desetileté pozorování konzumace alkoholu u 500 tisíc čínských občanů.
Články citující zmíněnou studii doslova obletěly západní svět… Článek vydala BBCNews, CNNhealh, USAtoday, ABCnews nebo u nás populární seznamzprávy.
POJĎMĚ SI NYNÍ PŘEDSTAVIT, JAKÝ JE ZÁVĚR CITOVANÉ STUDIE:
„Studie tvrdí, že konzumace jakéhokoliv množství alkoholu zvyšuje krvení tlak a zvyšuje riziko mrtvice.“
Články v mainstream médiích (jako např. BBCnews) sdílela zjištění studie pro běžného člověka ve více srozumitelné a praktické formě:
- Pití jednoho až dvou alkoholických nápojů denně zvyšuje riziko mrtvice o 10-15 %.
- Pití čtyř nápojů denně zvýšilo riziko mrtvice o 35 %.
- Podle profesora Davida Spiegelhaltera představuje pití jedné půlky láhve vína denně zvýšení celkového rizika mrtvice o 38 %.
Po přečtení těchto informací je naprosto logické, že lidé přijmou informaci o škodlivosti alkoholických nápojů (nehledě na zdroj a množství) jako platný fakt, jenže je tady několik důležitých problémů:
- Studie zkoumala konzumaci destilátu, nikoliv vína.
- Současně byla studie aplikovaná na čínské populaci, která má horší genetickou výbavu pro metabolizaci alkoholu, což může zvyšovat jeho negativní dopad na zdraví. Alkohol se totiž v těle metabolizuje na acetaldehyd, který (mimo jiné) zvyšuje srdeční tep i krevní tlak, a lidé asijského původu ho hůře odbourávají.
Mainstreamová média tedy studii interpretovala zavádějícím způsobem, zobecňující a zjednodušující formou. V článku BBC se dočtete o pití půlky láhve červeného vína denně (což je skutečně hodně) a zvýšeném riziku mrtvice, nicméně samotná studie víno vůbec nezmiňuje.
Znamená to tedy, že podobné typy článků je potřeba číst s obezřetností a číst je hlavně až do konce, protože kontext a omezení studie je většinou zmíněno až v samotném závěru, ke kterému se spousta lidí nedostane.
Podobnou situaci jsme řešili v naší nedávné reakci na články o vlivu modrého světla před spaním, které bohužel na základě špatné interpretace studie dehonestovaly naše (i jiných) dlouhodobé snažení v osvětě o cirkadiánním rytmu a důležitosti melatoninu.
CO O ČERVENÉM VÍNU ZJISTILY NOVÉ PŘEHLEDOVÉ STUDIE?
V této části článku vám představíme informace z nových přehledových studií (review), které vyšly v roce 2023 a zaměřovaly se na vliv střídmé konzumace červeného vína na zdraví a jeho potenciální přínosy, ale i rizika.
PŘEHLED 1: Long-Term Health Outcomes of Regular, Moderate Red Wine Consumption
V tomto přehledu bylo zjištěno:
- Neexistovaly žádné studie, které by prokázaly souvislost mezi konzumací červeného vína a negativními zdravotními výsledky, kdy konkrétně 47 studií prokázalo souvislost mezi konzumací červeného vína a pozitivními zdravotními výsledky, 26 studií bylo neutrálních a jedna měla smíšené výsledky, kdy ženy měly pozitivní zdravotní výsledek a muži neutrální.
- Autoři studie tvrdí, že tento přehled má za cíl zabránit snaze odrazování od umírněné konzumace červeného vína na základě plošných závěrů vyvozených ze studií zaměřených na alkohol obecně (viz. čínská studie s lihoviny).
- Bylo zjištěno, že umírněná konzumace červeného vína byla spojena s nižším rizikem úmrtí, vznikem demence spolu s určitými druhy r@koviny a kardiovaskulárními problémy.
- U ostatních zdravotních výsledků byly asociace neutrální = ani škodlivý, ani prospěšná vliv, nebo směs pozitivních a neutrálních. Autoři studie zmiňují, že i za předpokladu střídmé konzumace červeného vína vedoucí k neutrálním zdravotním přínosům, tak potenciální pozitivní psychosociální přínosy by neměly být ignorovány.
PŘEHLED 2: Health Effects of Red Wine Consumption: A Narrative Review of an Issue That Still Deserves Debate
V tomto přehledu bylo zjištěno:
- Konzumenti lihovin a piva ve srovnání s těmi, kteří konzumují červené víno, měli vyšší absolutní a relativní riziko úmrtnosti, závažnějších nežádoucích příhod KVO, cirhózy jater a nehod.
- 91 studií zahrnutých v tomto přehledu ukazuje pozitivní účinky konzumace červeného vína na antioxidační stav, trombózu, imunitní funkci a zánět, lipidový profil a střevní mikrobiom, zatímco neutrální účinky byly pozorovány na tělesnou hmotnost a metabolismus glukózy.
- Studie zdůrazňuje, že většina pozitivních účinků červeného vína se projevuje při jeho mírné konzumaci. Nadměrná konzumace vína může přinášet více škod než užitku.
- Dlouhodobá konzumace může zvýšit krevní tlak, hladiny homocysteinu a negativně ovlivnit trávící funkce. Tato rizika jsou přičítána přítomnosti alkoholu ve víně.
Je skutečně potřeba vypít litry vína pro získání účinné dávky polyfenolů?
Tvrzení, že pro získání účinné dávky polyfenolů, je potřeba vypít vyšší jednotky litrů červeného vína vyplývá z přesvědčení, že červené víno a jeho potenciální benefity jsou jen a pouze o nejznámějším resveratrolu, kterého je skutečně v červeném vínu poskromnu.
Faktem, na který upozorňuje TŘETÍ PŘEHLEDOVÁ STUDIE je, že červené víno obsahuje téměř 200 mg komplexu polyfenolů na skleničku. Zároveň, že v jednoletém červeném víně tvoří polymerní polyfenoly (zejména procyanidiny) 60-80 % z celkového obsahu polyfenolů, zatímco jednotlivé podíly dalších polyfenolů jsou následující: katechiny přibližně 5-8 %, dimerické procyanidiny 5-10 %, anthocyanidiny 10-15 %, fenolové kyseliny 3-6 %, flavonoly méně než 1 % a resveratrol méně než 0,3 %.
Co to znamená v praxi?
- V praxi to znamená, že takovou poměrovou kombinaci polyfenolů nejenže nenajdete v žádném doplňku stravy, ale také to, že i malé množství červeného vína může poskytnout významné množství těchto superlátek.
- Navíc je důležité zmínit, že účinnost polyfenolů nezávisí pouze na jejich množství, ale také na jejich vzájemné interakci a synergickém působení! (R)
ZÁVĚR ČLÁNKU:
Na základě dostupných studií můžeme v samotném závěru potvrdit slavný výrok švýcarského lékaře, alchymisty a přírodovědce z 16. století Paracelsa, který zní: „Dávka dělá jed“!
Budete-li příležitostně a střídmě pít kvalitní plné červené víno, můžete od něj s největší pravděpodobností očekávat zisk pestré škály benefitů, které plynou z obsažených superlátek neboli polyfenolů. V případě, že budete pít víno příliš hodně, příliš často a za účelem „opíjení“, můžete naopak očekávat zdravotní rizika, včetně rizika závislosti.
Pamatujte proto, že když už pít alkohol, tak z kvalitního zdroje a hlavně s mírou!
Pakliže jste článek dočetli až sem, tak vám děkuji za pozornost!
Lukáš Rusek, tým Performance Lifestyle
KAM PRO DALŠÍ INFORMACE?
Chcete-li se o kvalitním Performance plném červeném vínu dozvědět více praktických informací, tak vám doporučuji sledovat nás na našem profilu na platformě X (dřív Twitter), kde najdete samostatné vlákno s informacemi o parametrech plného červeného vína, jaké množství vína příležitostně pít pro získání benefitů a minimalizaci rizik, jaké typy vín kupovat a další zajímavé tipy / triky!
Žádné komentáře