ZAČNĚTE VIDEO-ČLÁNKEM (16 min)
V tomto článku se podíváme na problematiku stále více rozšiřujícího se diabetu 2. typu, zodpovíme si otázku, proč se společnosti i přes obrovské investice do prevence i léčby nedaří brzdit počty případů i úmrtí, a představíme si, jaké jsou skryté příčiny z Holistické perspektivy!
Na diabetes 2. typu každoročně umírá více než 1,6 mil. lidí (a spolu-příčinou úmrtí je u dalších 3 mil.) což je naprosto SKANDÁLNÍ číslo. Bez ohledu na pokroky ve vědě, medicíně, prevenci, osvětě a dostupnosti zdravých jídel a potravin, je neméně skandální, že posledních 40 let kontinuálně přibývá lidí s diagnostikovaným diabetem 2. typu (dnes už více než půl miliardy lidí), ekonomických nákladů spojených s léčbou (700+ miliard dolarů celosvětově / ročně), stejně jako úmrtí (1,6+ mil. lidí celosvětově).
To vše nám přitom ukazuje, že stávající paradigma pohlížející na diabetes 2 jako na nadměrný příjem kalorií, nezdravé stravování a sedavý životní styl, stejně jako systém „léčby“ (spíše udržování lidí při životě pícháním inzulínu, kdy je stejně daleko dřívější mortalita) zatím ABSOLUTNĚ SELHÁVAJÍ.
Důvodem je přitom to, že je na úrovni prevence (a osvěty společnosti), stejně jako intervence a podpory léčby skrze diabetology, zcela ignorována obří oblast vědy, která na vznik diabetu 2. typu pohlíží jako na efekt rozbitého fungování metabolismu v kontextu narušení cirkadiánního rytmu, umělého modrého světla a odpojení od sezónních změn v přírodě.
A proto Vám v tomto článku s doprovodným video-článkem (v záhlaví článku), přinášíme DISKURZ s ukázkou toho, co zjistila Věda, zkoumající Cirkadiánní teorii obezity a diabetu. Kdy se podíváme pouze na zlomek (ze stovek ne-li tisíců studií) zkoumajících vliv narušení biorytmů, umělého světla před spaním a jedením proti cirkadiánnímu rytmu (před spaním a večer), stejně jako si vysvětlíme PROČ k tomu při narušení biorytmů dochází z pohledu toho, jak cirkadiánní rytmus a spánek (který slouží jako reset systému pro další den) ovlivňují a regulují všechny úrovně metabolismu od buněčného po fungování slinivky a vyplavování inzulínu.
Nelichotivá data, na které je potřeba upozornit!
Dle dostupných statistických dat pocházejících z prestižní platformy Our World in Data, kterou zaštiťuje Oxfordská Univerzita, vyplývá alarmující skutečnost. Za posledních 44 let se počet úmrtí na diabetes 2. typu neustále zvyšuje.
Níže uvedený graf demonstruje, že v roce 2021 na diabetes 2. typu zemřelo přes 1,6 miliónu lidí, což je více než dvojnásobek ve srovnání s rokem 1995!
Co je bohužel ještě více znepokojující, tak uvedený graf zohledňuje pouze počet úmrtí na diabetes 2. typu, ale nikoliv počty úmrtí, které jsou nepřímo spojené se zdravotními komplikacemi způsobenými diabetem, kam patří kardiovaskulární problémy, onemocnění ledvin, neurologické onemocnění nebo rakovina.
Připočteme-li navíc počty lidí, kteří s diabetem 2. typu každoročně bojují v rámci konvenční léčby, tak hovoříme o obrovských ekonomických dopadech (celosvětově stovky miliard dolarů), které se dlouhodobě investují do lidských zdrojů, výzkumu, léčby i prevence.
Protože ale počty případů diabetu 2. typu a počty úmrtí stále narůstají, je potřeba ptát se na důležitou otázku: „Proč dosavadní snaha o boj s tímto závažným metabolickým onemocněním společnost prohrává?
Proč bez ohledu na finanční prostředky, vědecký pokrok, lékařské snažení nebo celkově narůstající zájem o zdravý životní styl kontinuálně roste počet případů i úmrtí na diabetes 2. typu?
Přestože se výzkumu povedlo rozklíčovat některé klíčové faktory přispívající k rozvoji diabetu 2. typu, jako je například vliv dlouhodobě nastaveného stravování, role pohybu nebo dokonce genetické predispozice, tak novější studie zkoumající řadu dalších a na první pohled méně zřejmých faktorů ovlivňující metabolické procesy, zůstávají ve veřejném prostoru téměř bez povšimnutí.
Jedná se především o nové poznatky týkající se naprosto zásadní role cirkadiánního rytmu a vnitřních biologických hodin, které jsou řízeny zejména světlem a časováním příjmu jídel. Nejnovější výzkumy ukazují, že narušení tohoto hlavního regulačního systému je silně spojeno s rozvojem metabolických poruch, včetně diabetu 2. typu, na který umírá stále více lidí (viz. citovaný graf výše).
Paradoxem je, že ačkoliv zaznamenáváme průlom ve vědeckém poznání ohledně role chronicky narušeného cirkadiánního rytmu na rozvoj diabetu 2. typu, tak se tyto poznatky nepromítají do veřejné osvěty pro zdravý životní styl. Ba naopak jsme mnohdy svědky bagatelizace ve formě tendenčních článků, jako např. „Vystavení modrému světlu z displeje telefonu před spaním nevadí“ – na což jsme reagovali v jednom z našich reakčních videí na YouTube.
Dostupné vědecké důkazy, jejíž integrace do podvědomí společnosti může mít zásadní dopad na prevenci i efektivitu léčby diabetu 2. typu
Nyní vám jednoduše představíme příklady studií a důkazů, zabývající se stále přehlíženými faktory, které jsou prokazatelně spojené s rizikem vzniku diabetu 2. typu, a zaslouží si v dnešní moderní společnosti větší pozornost.
1) VLIV UMĚLÉHO MODRÉHO SVĚTLA NA ROZVOJ DIABETU 2. TYPU
Studie z roku 2024 s názvem: The association between blue light exposure and incidence of type 2 diabetes: A prospective study of UK biobank, zkoumala vztah mezi vystavováním se umělému modrému světu a rizikem diabetu 2. typu na celkem 471,686 subjektech a jejich sledováním po dobu 13 let.
V této studii bylo zjištěno, že vystavení modrému světlu (například z obrazovek telefonů, počítačů nebo televize) bylo asociováno s vyšším rizikem diabetu 2. typu. Zajímavostí je, že i u skupin lidí kteří mají dostatek fyzické aktivity, zdravé spánkové návyky, tráví více času venku nebo mají genetickou predispozici pro diabetes 2. typu.
Protože se ale jedná o asociaci a ne kauzální vztah, pojďme se nyní podívat na důkazy, proč tuto asociaci nebrat na lehkou váhu.
2) NARUŠENÍ CIRKADIÁNNÍHO RYTMU A DIABETES 2. TYPU
Studie z roku 2023 s názvem: The circadian rhythm: an influential soundtrack in the diabetes story nám pomáhá lépe pochopit výše zmíněnou asociační studii tím, že popisuje mechanismy, jak cirkadiánní rytmus reguluje náš (nejen) glukózový metabolismus a jaké problémy mohou nastat při jeho narušení.
Tato studie popisuje několik mechanismů, jak narušení cirkadiánního rytmu (např. kvůli směnnému provozu, špatným spánkovým návýkům, vystavování se umělému modrému světlu před spaním nebo jedení před spaním / v noci) může negativně ovlivnit metabolismus. Mezi mechanismy patří narušení „biologických hodin“ ve slinivce, což vede ke změnám v produkci inzulínu, dále pak narušení regulace glukózy a citlivosti na inzulín v játrech a dalších tkáních. V širším kontextu studie popisuje, jak narušení cirkadiánního rytmu může zásadně přispívat k inzulínové rezistenci a zvýšení hladiny krevního cukru, což jsou klíčové fyziologické faktory pro rozvoj diabetu 2. typu.
3) NEDOSTATEK SPÁNKU A RIZIKO DIABETU 2. TYPU
Přehledová studie (Review) z roku 2023: The Link Between Sleeping and Type 2 Diabetes: A Systematic Review, se zabývala vztahem mezi délkou a kvalitou spánku a rizikem vzniku diabetu 2. typu, a přinesla nám další zajímavé dílky skládačky.
Bylo zjištěno, že nedostatečný spánek (méně než 6 hodin za noc) byl spojen s vyššími hladinami inzulínu nalačno, glukózy nalačno i vyšší inzulínovou rezistencí. Jako rizikový faktor je považovaná i špatná kvalita spánku způsobená např. spánkovou apnoe, nočním probouzením, insomnii. Snížená kvalita spánku byla silně spojena se zhoršenou kontrolou glukózy a rizikem diabetu 2. typu.
Nutno dodat, že spánek a tělesný cirkadiánní rytmus jsou dva odlišné, byť úzce provázané systémy! To znamená, že můžete spát pravidelně 8 hodin denně a stejně mít narušený cirkadiánní rytmus. Ve společnosti nejčastěji převládá schéma „ukrajování“ si doby spánku společně s narušením cirkadiánního rytmu (např. sledováním seriálu na Netflixu do nočních hodin).
Vezmeme-li v potaz narůstající počet úmrtí na diabetes 2. typu a s ním spojené zdravotní problémy, tak jsme přesvědčeni, že abychom mohli dosáhnout skutečného zlepšení, je zcela nevyhnutelné integrovat do preventivních i léčebných postupů nové vědecké poznatky zahrnující roli cirkadiánního rytmu (působení světla, časování jídel) a důležitost spánku.
Nejenže praktická integrace těchto oblastí přináší obrovský potenciál pro snížení výskytu diabetu 2. typu a jeho léčbu, ale současně může rapidně zlepšit celkové zdraví společnosti a její odolnost vůči civilizačním onemocněním.
Autor článku: Lukáš Rusek
Video-článek: Adam Česlík
Tým Performance lifestyle
NOVÁ VERZE:
Dark season protokol (1.8.)
- NOVÉ: VÝBĚR POTRAVIN A PRAVIDLA STRAVOVÁNÍ.
- NOVÉ: NÁKUPNÍ SEZNAM POTRAVIN S ODKAZY.
- RANNÍ A VEČERNÍ RUTINA PRO TEMNOU ČÁST ROKU.
- SUPERLÁTKY A ELIXÍRY
- BIO-OPTIMALIZACE: OTUŽOVÁNÍ / SAUNOVÁNÍ (protokoly).
- PRÁCE SE SVĚTLEM, PSYCHICKÁ OPTIMALIZACE.
Žádné komentáře