Lidé se dnes stále častěji zajímají nejen o to, aby vypadali lépe, ale aby jejich tělo bylo skutečným odrazem fyzického a duševního zdraví. Hledají nejen metody zdravotní prevence, ale také metody zvyšování psychické výkonnosti, fyzické vytrvalosti a houževnatosti. A zatímco mottem člověka konce 20. století byla tvrdá práce a odříkání, které na začátku milénia vystřídala „zoufalá snaha“ užít si život co nejvíce naplno, tak dnes se pomalu ale jistě vracíme k tomu, že na prvním místě je naše zdraví, které nám umožňuje následně život prožívat daleko více naplno, a těšit se z něj v míře nevídané.
V tomto článku přitom najdete pět strategií, jakýchsi základních principů, které okamžitě upgradují Váš život ve všech ohledech: Ať už je Vašim cílem přeměna postavy, výkonnost, zdraví, nebo psychika, tak aplikací kteréhokoliv z principů se začnete v daných oblastech téměř přes noc cítit lépe.
Pokud Vám přitom nebudou stačit (z rozvíjení radiálního zdraví se stane zábava i závislost), tak jich máme v záloze dalších 45, a většinu z nich najdete prakticky rozebránu v našem úvodním protokolu PL: Naturae.
Mgr. Adam Česlík
zakladatel Performance lifestyle
Princip #1 – Blokuj modré světlo a srovnej tím cirkadiánní rytmus
Lidé dnes v podstatě až do poslední chvíle před spaním koukají na obrazovky počítačů, mobilů či televizí, a vesele u toho svítí po celém bytě. To má následně na cirkadiánní rytmus a spánek efekt, jako byste před spaním vypili dvojité espresso (Burke a kol., 2015).
Modré světlo totiž, stejně jako kofein obsažený v kávě, posouvá Vaše vnitřní hodiny.
Nemusí to automaticky znamenat problémy s usnutím, téměř vždy se to ale odráží v nedostatku ranní energie, motivace a chuti do života, což lidé kompenzují kávou a sacharidy.
Je přitom dobré vědět, že podle vnitřních hodin se synchronizuje také vyplavení hormonů, trávení (při narušení chybí ranní apetit), metabolismus živin (zejména inzulínová senzitivita), odolnost těla na toxiny, a v podstatě i všechny další tělesné procesy.
Narušení cirkadiánního rytmu ale není jediným problémem umělého osvětlení před spaním. Tím druhým, a z jistého hlediska závažnějším negativním efektem, je snížení noční sekrece melatoninu.
🔬 Melatonin většina lidí považuje za hormon, který pomáhá usnout, ve skutečnosti je ale ve světle nových vědeckých objevů našim nejefektivnějším antixodiantem, který během noci opravuje buňky i mitochondrie, a tvoří tak jednu z hlavních obranných bariér proti nemoci i stárnutí.
Problematika vystavování se umělému osvětlení v noci jde přitom ale mnohem dále. Více zjistíte např. ve článku o negativním vlivu nočního umělého osvětlení na naše zdraví.
Všechny potřebné praktické tipy a návody pro optimalizaci cirkadiánního rytmu a spánku najdete v první kapitole našeho úvodního protokolu PL: Nature.
Princip #8 -Stravuj se dle sezóny
A nejez letní potraviny a jídla v zimě.
Po celou dobu lidské historie se naše stravování přirozeně měnilo podle ročního období. V zimě se konzumovala jiná skladba potravin než v létě.
Byly k tomu dva důvody:
1. Lišila se dostupnost potravin na základě toho, kdy co rostlo, a dalo se sklízet (nebo chovat a porážet).
2. Změna v přírodě souvisela se změnou našich nutričních požadavků (zatímco v létě D3 ze slunce, tak v zimě jsme jej museli přijímat z potravin, které jej konzervovaly).
V kontextu teploty a délky dne se proto v mírném pásu značně lišilo stravování pro jaro/léto („světlá sezóna“) a podzim/zimu („tmavá sezóna“).
Dnes oproti tomu lidé v podstatě celý rok konzumují stejné potraviny a jídla, a to v uměle vytvořeném 5. ročním období – „uvnitř“ (stálá teplota + konstantní modré světlo).
Jejich stravování přitom většinou vychází z letních potravin a vysokého množství sacharidů (typické pro léto).
Díky tomu pak na podzim / v zimě:
🔻 Nemají dostatek energie.
🔻 Trpí propady mentální aktivity, nálady a motivace.
🔻 Mají oslabenou imunitu a jsou náchylnější na onemocnění (sic!).
🔻 Objevují se sezónní deprese.
🔻 A obecně přibírají tuk.
Většina lidí proto nejvíce nabere přes zimu, kdy se stravují proti svému metabolismu. A stejně tak proto nefungují drastické lednové diety. Většinou jsou totiž postavené na fitness dietách pocházejících ze slunné letní Kalifornie
🌿 V systému Performance proto rozdělujeme doporučené potraviny i nastavení celého stravování podle 4 ročních období, a dále k nim párujeme podobu ranní a večerní rutiny, suplementaci, superlátky a naturální biohacking tak, abychom ze svého těla i zdraví vytěžili maximum. Začleněním stravování podle ročního biorytmu pak zjistíte, že naše potřeby se v rámci jednotlivých ročních období sice liší, ale pokud je zohledníme, cítíme se a vypadáme celý rok skvěle. Všimněte si přitom, že spousta onemocnění a zdravotních problémů (včetně těch psychických) vykazují sezónní variaci. Zatímco v létě nám se spoustou věcí pomáhá slunce, v temné části roku si musíme pomoci sami.
Kompletní návod na Performance stravování podle biorytmů, potraviny a kuchařky rozdělené podle sezóny, a další strategie podle ročního období, najdete v protokolu
🔸 PL: Naturae.
Princip #11 – Kvalita potravin je vždy nad jejich kvantitou
ANEB: Jez méně, ale investuj do kvality.
Ať již chcete zhubnout nebo být zdravější, tak nemá smysl zaobírat se bazírovat nad celkovým stravováním či nastavením makroživin, dokud si neosvojíte nákup a přípravu kvalitních potravin.
To je základní princip, který v systému Performance učíme klienty celé roky.
Kvalitní potraviny, kam spadají vejce, maso a živočišné produkty ze zvířat krmených travou, z ekologického zemědělství či volného chovu. Stejně jako ovoce, zelenina a bylinky z farmařských trhů. Či případně i kvalitní biodynamické červené víno, či speciality jako lososový kaviár.
To vše jsou typy potravin v kvalitě, která zaručuje maximální množství esenciálních vitamínů, minerálů a mikronutrientů, které pak nemusíte jako ostatní dodávat ve formě syntetického multivitamínu.
V této přírodní podobě se navíc většinou vyskytují v širším komplexu fytonutrientů, které se navzájem podněcují.
Pokud však nejsou zdroje potravin pěstovány / chovány v adekvátních podmínkách (např. na slunci), nemají adekvátní pohyb (či kvalitu půdy) a nejsou dostatečně krmeny (či organicky hnojeny), tak se to vždy propisuje do toho, že na jedné straně neobsahují tyto látky v dostatečném množství nebo vůbec, a na druhé straně mohou obsahovat různý balast, polutanty a toxiny.
POZOR: Investice do kvalitních potravin je tak investicí do Vašeho zdraví. Ano, takové potraviny bývají běžně dražší, než to, co koupíte běžně v supermarketu (i tam se ale dá nakoupit), současně je ale potřeba uvědomit si, že obsahují vyšší denzitu živin.
Krokem číslo jedna přitom je, naučit se, které potraviny obecně potřebujete ve svém jídelníčku (z hlediska pestrosti, vyváženosti a ideálně sezóny), a následně v jaké kvalitě a kde, je nakupovat.
Kompletní přehledy a seznamy potravin, návod na stravování a dvě Performance kuchařky najdete v našem úvodním protokolu PL: Naturae.
Princip #22 – Adaptuj se na extrémní teploty
Kontrolované využívání extrémních teplot, ať již v podobě vystavování se chladu (ledové sprchy, noření se do vodních toků), nebo vystavování se teplu (saunování, ale i pobyty na slunci) je extrémně prospěšné pro naše zdraví, výkonnost, a dokonce i přeměnu postavy.
Pozitivní efekt kontrolovaného vystavování se extrémním teplám byl zmapován v řadě vědeckých studií, a je skutečně rozsáhlý, působí pozitivně na:
🔸 Psychiku a neurotransmitery.
🔸 Odolnost na stres a resilienci
🔸 Imunitu či zrychlenou detoxikaci.
🔸 Zvyšování hormonů a přeměnu postavy.
🔸 A dokonce i opravu mitochondrií.
Naši předci museli být schopni přežít často v nelítostivém prostředí a podnebí, a příroda nám tak dala do genetického kódu schopnost se na ně ADAPTOVAT.
Podrobněji o naturálním biohackingu a protokoly pro využití extrémních teplot najdete v rámci PL: Naturae.
Princip #32 – Zlepši propojení mezi myslí a tělem
A nauč se naslouchat jemným signálům těla
Nenechte se zmást, nebavíme se tady o propojení mezi mozkem a svaly při tréninku. To je jistě chválihodné, co nás ale skutečně zajímá je, naučit se vnímat všechny jemné signály a nuance, kterými nám naše tělo dává najevo, co se mu líbí a co ne.
Většina lidí se v dnešní době od svého těla odtrhla. Nevěří mu. Nenaslouchají. A jednají tak pouze podle toho, co jim někdo řekne, co si přečtou, nebo co dělají ostatní.
A to je velký problém, který za námi v konečném důsledku dnes a denně přivádí nové klienty.
Náš mozek a tělo komunikují za ideálního stavu oběma směry.
Uvedu příklad: Už jen naše střevo, a v něm sídlící mikrobiom, vytvořili hned několik cest, jak dát mozku najevo, zda nám přijímaná potrava dělá dobře nebo ne. Zda dané potraviny tolerujeme nebo ne. Zda nám něco způsobuje zánět. Zda máme po něčem energii a dobrou náladu, nebo zda nám je po tom hůře.
Dnes ale lidé toto jemné spojení většinou nevnímají. Vysoce průmyslově zpracované potraviny totiž vyvolávají blažené pocity a přebíjejí jemnější signály.
Stejně tak lidé ztrácejí schopnost rozpoznat skutečný hlad od hladu psychického, či kdy mají v jídle dost. Jedí mozkem a očima.
To vše pak vede k tomu, že lidé jedí nekvalitně a příliš hodně, a nikdy nemohou dát na vlastní pocity, jaká strava jim dělá dobře, a které potraviny jsou pro ně vhodné.
Tohle je přitom pouze jeden malý příklad z desítek dalších toho, proč je důležité zlepšit propojení mezi myslí a tělem.
Klíčem k tomu, abyste mohli svému tělu naslouchat a řídit se intuicí, je nejprve ozdravení těla, eliminace toxinů a nezdravé strany, optimalizace psychiky a následně napojování se na sebe při práci s dechem či meditací. S tím vším Vás přitom seznámíme v našem protokolu PL: Naturae.
Žádné komentáře