Performance training

Strukturní základy v silovém tréninku

https://www.facebook.com/risebyperformance/videos/1145366542261063/

Pokud se ve svém tréninku soustředíte pouze na základní cviky, zní to možná dobře na papíře („Cokoliv izolovaného je pro wussies, správní chlapi cvičí pouze základy“), z dlouhodobého hlediska ale dochází k narušování strukturní rovnováhy, protože se velice často stává, že taháte základní cviky přes své dominantní partie, na úkor těch slabších.

Krásným příkladem může být mrtvý tah, který po překročení určité váhy začne člověk většinou tahat primárně přes vzpřimovače (kočičí záda nebo tzv. seroucího psa) na úkor nejprve hýždí a následně celých nohou, které se pak v takovém provedení zapojují pouze izometricky.


To z krátkodobého hlediska povede k možnosti použít vyšší váhy, z dlouhodobého hlediska však vede k osvojení špatných pohybových vzorců a narušování silové rovnováhy mezi jednotlivými svalovými skupinami. Výsledkem je pak rapidně se zvyšující pravděpodobnost zranění a především brzká stagnace. Pokud totiž při provádění základního cviku máte nějaké slabé místo, dochází k úniku síly a vy pak nevyužíváte svůj potenciál na maximum.

Řešením je zařazovat do tréninku kompenzační, dekompresní, rehabilitační, nebo obecně prostě doplňkové cviky, kterými budete své strukturní základy vyrovnávat.

S tím paradoxně nemají problém powerlifteři ani vzpěrači, kteří mají ve zvyku doplňkové a izolované cviky ve většině případů zařazovat (samozřejmě pouze ti chytřejší), ale spíše strongmani (kteří mají na trénink prostě příliš hodně disciplín) a hlavně Crossfiteři, kteří po silové části věnují zbytek času a energie tréninkům na čas – metconům a na strukturní základy tak už většinou nezbývá čas ani chuť.

Pokud se přitom do tréninku strukturních zákadů nemůžete donutit, je řešením zařazovat tyto cviky před hlavním tréninkem v rámci rozcvičení, případně i s pracovními sériemi v rámci supersérií (s tím pracujeme v systému Performance training velice často).

Pamatujte, že řetěz je vždy pouze tak silný jako jeho nejslabší článek a že nejdůležitějším faktorem pro úspěch v silovém tréninku je Vaše životnost, tedy jak dlouho jej dokážete provádět nikoliv jak intenzivně.

S příklady praktické aplikace tréninku strukturálních základů se můžete pravidelně setkávat v trénincích odboje, a to zejména v zaměřeních Maximal Strength a Maximal Performance, kde je tomu nejvíce třeba. Naleznete tam také články na téma Zdravé rameno a zdravé koleno s tipy, jak předejít zranění a bolesti.

Mgr. Adam Česlík

Na videu: Trénink strukturních základů před tréninkem dřepů zaměřujících se na zesilování stretch reflexu ve spodní pozici.

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..