Systém Performance training vznikl mezi lety 2010 – 2012 jako kombinace silového tréninku a plyometrie, které později doplnilo vzpírání, silová gymnastika, strongman trénink i stará škola kulturistiky. Výsledkem byl tréninkový systém, který posloužil tisícům klientů, od studentů vysokých škol, přes profesionální sportovce, až po vojáky Armády ČR. A nyní, poprvé za celou dobu jeho historie, vychází toto komplexní shrnutí mých vzestupů i pádů, které by Vám měly dát motivaci k tomu, že cokoliv si ve svém životě usmyslíte, tak zvládnete.
V tomto Performance podcastu #11 a připojeném článku (který vše dává do jednotné časové osy a přidává fotky, galerie i videa z jednotlivých fází historie Performance), se podíváme na to:
- Jak jsem se stal trenérem, a co mě vedlo k vytvoření systému, který v sobě kombinoval desítku silových sportů v době, kdy u nás rašila v podstatě jen čistá kulturistika.
- A jak jsem se dostal k přerušovanému hladovění a paleo dietě v době, kdy mi autoimunitní problémy ničily tělo i psychiku.
- Zlomový rok 2013 a vznik systému Performance – od blogu a prvního tréninkového protokolu, přes stravovací systém, až po největší tréninkové centrum té doby v České republice.
- Léta 2014 a 2015, kdy jsem postupně prošel finanční, ale i osobní krizí a chtěl s celým Performance skončit, přestat cvičit a začít normálně pracovat.
- A jak jsem pak povstal nad své limity, začal se učit od Poliquina i dalších světově nejlepších trenérů, cestovat po světě za vzděláním a celý systém transformoval do něčeho daleko většího.
- Jak se připojily témata zdraví, hormonů, genetiky, a systém Lifestyle se začal postupně osamostatňovat.
- A také, jak jsme přes rok pracovali na největší tréninkové aplikaci ODBOJ PT, co to všechno obnášelo, a jaké oběti si to vyžádalo.
- A to vše nakonec vedlo k současné cestě a směřování, kdy jsme v roce 2019 vydali s Jančou nespočet nových knih a protokolů, vytváříme třetí ročník Univerzity Performance, a systém Performance lifestyle s těmito Performance podcasty se staly našim hlavním směřováním osudu.
Pokud se Vám bude článek líbit, a chcete podpořit naši práci, můžete tak učinit přes tlačítko níže, nebo zakoupením kteréhokoliv z našich produktů (knihy a protokoly, video-přednášky, trénink).
Před vznikem Performance 2005 – 2012: Cesta za překonáváním vlastních limitů
- 2005
- začínám se cvičením, vzorem je kulturista Ronnie Coleman a jeho tréninkové VHS, kde se cpal kuřetem s BBQ v autě „YEAH BUDDY!“.
- 2008 – 2010
- přecházím k powerliftingu a powerbodybuildingu (po vzoru Colemana).
- 2010
- Inspirace Ch. Thibaudeauem a T-nation – přechod k výkonnostnímu tréninku: Síla, plyometrie, speciální cviky.
- Získávám certifikát Trenéra fitness.
- 2011
- Začínám pracovat jako trenér ve fitnesss centru, trénuji podle svého konceptu.
- Postupně se z pracovníka fitness osamostatňuji jako soukromý trenér, vedoucí klienty k výkonnostnímu tréninku.
- 2012:
- Zaměření na silovou gymnastiku, točení prvních videí a pojmenování Performance training.
- Boj s autoimunitním onemocněním, ničení vlastního těla stravou bohatou na antinutrienty.
- Po sedmi letech kulturistického stravování přecházím na nízko-frekvenční, nízko-sacharidové (v podstatě Paleo stravování).
- Energie i výkonnost jdou okamžitě o 100% nahoru, během 14 dní se léčím z rok trvajících komplikací, trénuji 2x denně a pracuji 10-12ti hodinové směny.
- Po několika měsících práce fitness managera dávám výpověď, pokračuji ve studiu Psychologie na Masarykově univerzitě (konec 2014), a naplno se věnuji 2-3 fázovému tréninku, zkoumání Warrior diet, i potenciálu lidského těla.
Zlomový rok 2013 a vznik Performance: Cesta za svým snem
- 2013:
- Od ledna začínám psát pro ronnie.cz Mýty o stravě
- Před vydáním druhého článku přes noc vytvářím a programuju tento blog a vytvářím logo
- Od druhého článku o Mýtech o stravě vzniká systém PERFORMANCE TRAINING oficiálně pro veřejnost, včetně FB příspěvků.
- Od třetího článku o Mýtech o stravě vychází 1. protokol Performance training (později nese označení 1.0).
- Od čtvrtého článku o Mýtech ve stravě (duben) vzniká malé Performance power center.
- V květnu vzniká Performance lifestyle 1.0 – ve formě jídelníčku postaveného na cyklování sacharidů. V tradičním logu se dole objevuje zelená mrkev, kterou později měním na oranžovou (nevýznamné info :D).
- Díky malém PPC můžu poprvé v životě trénovat s reálnými bumbery, řetězy, na kruzích – vše současně.
- Od května cvičím pravidelně venku a na slunci – vrcholná forma poprvé v životě.
- Od června se s dvěma společníky (Adam a Michal) začíná řešit překročení k tvorbě největšího tréninkového centra v České republice.
- Během srpna vytvářím současně dva tréninkové protokoly PT 2.0 (zaměření na vzpírání), a současně vlastníma rukama vytváříme Performance power center – v té době největší (750 m2) a nejkomplexnější silové centrum v ČR, které umožňovalo naplno cvičit systém PT: Od pěti silových klecí a pódií, přes pás s umělou trávou na tlačení prowleru, strongman část s obřími pneumatikami a logliftem, až po tři obří gymnastické konstrukce s hrazdami a kruhy – začíná zlatá éra systému Performance.
- V září 2013 se otevírá velké PPC, většinu času trávím na recepci a skupinovýma tréninkama, pak postupně zase jezdím do Brna do školy a situace je neudržitelná.
Pád na firemní i osobní úrovni, temná noc duše, vzestup nad své limity:
- 2014:
- V květnu pořádám první kontrolovaný výzkum přerušovaného hladovění, kdy 70 dobrovolníku hladovělo, abychom zjistili, zda je to doporučitelné pro širší veřejnost.
- Na téma přerušovaných půstů píšu diplomovou práci z psychologie, což je první počit v tomto směru od dob Ancela Keyse, který dělal po 2. světové válce velký experiment o hladovění. Oproti němu ukazuji, že pokud je hladovění dobrovolné a vědomé, vede naopak ke zlepšení psychických vlastností.
- V červnu získávám magisterský titul z psychologie, klinické specializace.
- Dva dny po státnicích vychází pátý článek o Mýtech ve stravě, kde poprvé představuji individuální cestu ke stravování, kdy pro každého platí jiné stravování.
- V rámci toho vzniká Performance lifestyle 2.0 (v jehož logu je znak radiace), který má podobu 5ti různých protokolů, podle cíle a pohlaví člověka, které se liší právě v praktické části ve vhodném stravování (operuje se s pěti stravovacími styly).
- S ukončením studia a jakýmsi završením se rozhoduje splnit si dávný sen a přestěhovat se do Prahy, při té příležitosti prodávám klukům svůj podíl v PPC a nadále se již neúčastním na jeho vývoji, byť si ponechává velice podobné logo.
- V září začínám nový život v Praze, snažím se vydat první protokol v angličtině a spustit mezinárodní odnož projektu, což nakonec vede až téměř ke krachu celého projektu.
- Nakonec povstávám nad své limity a ve sklepních podmínkách vydávám současně Training for Warriors 1, PT ZERO a PT 1.0 Raise the bar. Ty nakonec umožňují celému protokolu pokračovat dále.
- 2015:
- Od února začínám pořádat první sérii přednášek Performance lifestyle, kde hovořím o mýtech ve stravě. První přednáška přitom představuje témata, kterým se budeme skutečně věnovat až v dalších letech, jako je zdraví, psychika a další – přednáška má nakonec místo původních tří, celých šest hodin, a z polobotek mám rozdrásané nohy do krve.
- Uspořádám celkem cca 6 přednášek a následně tuto snahu ukončuji, protože na poslední přišlo pouze 10 lidí a nezaplatil se ani nájem.
- V únoru vychází také Training for warriors 2.0, a já začínám mít chronické bolesti v rameni, které trvají až do dubna, a v podstatě mi znemožňují normálně cvičit.
- V dubnu se rozhoduji celý projekt ukončit a podávám první životopis. Pak si ale uvědomím, že tohle kurva není cesta, a je na čase opět povstat nad své limity.
- Začínám trénovat v podstatě od nuly, opravuji rameno a během 2 měsíců jsem v životní formě, jak z hlediska síly, tak přeměny postavy.
- Tuto cestu mapuji v rámci šesti specializačních protokolu YOU WILL RISE:
Setkání s Poliquinem, vznik Lifestyle 3.0, přednášky a semináře: Zlatá éra Performance training (2. pol. 2015 – 2017)
Druhá polovina 2015 a první setkání s Poliquinem
- Po vydání specializačních protokolů jsem se cítil Prahou vysátý a naplněný a cítil jsem potřebu vrátit se za rodinou i svými přáteli. Vydal jsem se tedy na rok zpátky do Ostravy.
- Ještě téhož roku jsem se vydal na první opravdovou tréninkovou dovolenou na Miami (se zakladatelem pozdějšího Brainmarketu Jirkou Votavou), a natočili jsme tam sérii epických tréninkových videí. Mimo jiné jsme tam jeli propagovat jeho první produkt Brainmax 1.0. Dodnes nezapomenu na zpáteční let z Miami – Chicago – Helsinky – Frankfurt – Praha, který trval snad 38 hodin.
- Po Miami jsem začal usilovně pracovat na novém tréninkovém protokolu pro vojáky, a tak jsem aktivoval a vypsal anketu mezi klienty, aby se ozvali všichni profesionální vojáci a poslali mi záběry ze svého tréninku.
- Nakonec jsem nastřádal záběry z tréninku více než 10ti útvarů Armády ČR, včetně záběrů z misí v Afganistánu a afrického Mali, které pak sloužily jako promo nejpokročilejšího a nejkomplexnějšího tréninkového protokolu MEN IN ARMS (Muži ve zbrani).
- Zpětně bych posoudil tento rok 2015 jako minimálně stejně důležitý pro celý systém Performance, jako byl rok 2013.
- V Ostravě jsem se pak hned první měsíc v říjnu vydal do Manchesteru na třídenní přednášku s Charlesem Poliquinem, a od té doby už nic nebylo stejné.
- Více o mém komplikovaném příběhu s Charlesem Poliquinem si potom můžete přečíst v tomto post mortem článku, který jsem napsal jako ohlédnutí po jeho tragické smrti.
- Díky tomuto prvnímu setkání vznikl nejen následný Performance lifestyle 3.0, který poprvé přidával hormonální optimalizaci, neurotransmitery a celkově pak optimalizaci zdraví (trávení, imunitu, spánek), ale současně jsem dostal novou mízu a celý systém Performance jsem posunul na novou úroveň: Od prvních Poliquinem inspirovaných přednášek Efektivní postupy a hormonální optimalizace (listopad / prosinec 2015), až k protokolu Optimalizace zdraví (květen 2016).
- Během té doby jsem každý měsíc cestoval do zahraničí za vzděláním: Od mezinárodního setkání silových trenérů na Hawaii, přes čtyřdenní tréninkový kemp v Marbelle, až po účast na tréninkových kempech s Wolgangem Unsoldem, či samotným Christianem Thibaudeauem (díky kterému v roce 2010 PT vznikl).
- Celý roční cyklus v Ostravě jsem zakončil první tréninkovou dovolenou v Marbelle (2016) a epickou tréninkovou dovolenou v Los Angeles (viz tyto zápisky z cest), kde jsem si splnil všechny své tréninkové sny, zacvičil jsi ve světově nejznámějších posilovnách, a v rámci toho natočil obří sedmiminutový trailer na poslední 4 tréninkové protokoly starého systému Performance training s názvem DAWN OF PERFORMANCE.
- Následoval návrat do Prahy a dalších 6 měsíců jsem se naplno věnoval přednáškách a tréninkovým seminářům, kterých se účastnily stovky pravidelných klientů z Česka i Slovenska. Tady je hlavní průřez touto érou:
- Na jejím konci pak spolu s protokolem Efektivní postupy pro přeměnu postavy (nyní se prodává pod názvem Hormonální optimalizace) byl tréninkový kemp v Marbelle.
2017 – 2018 Práce na tréninkové aplikaci ODBOJ PT a Univerzitě Performance:
V srpnu 2017 skončilo významné období mého života, kterým byl vzestup systému Performance, v rámci kterého do té doby vyšlo skoro 20 protokolů, a uskutečnilo se minimálně jednou tolik přednášek a seminářů. To období mi hodně dalo, ale také hodně vzalo, protože jsem se téměř výhradně věnoval práci, tvrdému tréninku a žil na dluh. Současně jsem si uvědomoval, že již není možno pokračovat cestou stupňujících se tréninkových protokolů, které zvládalo dokončit stále méně a méně lidí, a tak jsem přistoupil k radikálnímu kroku: Protokoly stáhnout z prodeje, a celý systém restartovat.
Celý další rok jsme s Kubou Boháčem (významná postava celého Performance) pracovali na obří tréninkové aplikaci ODBOJ PT, která obsahuje přes 1000 tréninků, databázi 900+ cviků a v podstatě veškeré mé know how o tréninku, které jsem za ty roky získal, a troufám si tvrdit, že spoustu z něj už jsem zapomněl. To je příběh sám o sobě, kterému se v rychlosti věnujeme také v podcastu, ale někdy v budoucnu se k němu teprve vrátíme. Zatím Vás nechám s tímto úvodním videem, které vyšlo v květnu 2018:
Od doby dokončení tohoto obřího projektu se toho přitom událo minimálně jednou tolik, jako v celém toto článku: Prostřednictvím řady knih a protokolů jsme s Janou Raganovou restartovali také systém Performance lifestyle (který získal nové logo i design). Během té doby se uskutečnily také tři ročníky Univerzity Perfomance, kde v současné době školíme novou generaci osobních trenérů, kteří se v budoucnu stanou základem Performance institutu, plánujeme prožitkové několikadenní letní workshopy, a na konci května 2020 vyjde úplně nový projekt, a to vše navzdory současné pandemii koronaviru, proti které poslední měsíc usilovně bojujeme všemi prostředky a informacemi, které máme, a o které se mi v době natáčení tohoto podcastu ještě ani nesnilo.
Pokud jste dočetli až zde, máte můj obdiv.
Bůh s námi.
Adam Česlík
Žádné komentáře