Hormonální optimalizace Optimalizace zdraví

Adrenální únava: Prokletí naší doby

Každý z nás jistě někdy zažil problémy s výkyvy energie během dne (heck, možná je zažíváte právě nyní) nebo to v horším případě dopracoval až do fáze, kdy ráno nemohl vstát z postele a večer koukal dlouhé hodiny do stropu. V takovém případě hovoříme o únavě nadledvinek, a právě pro Vás je potom následující článek

Nějakou formou výkyvů nebo celkového nedostatku energie trpí až 80% populace. Na vině je většinou špatná životospráva, spánek, neustále spěchání a hlavně psychický chronický stres a emoční zátěž. 

Cítíte se celý den unaveně, i přestože spíte hodně? Máte nutkavou chuť na slaná jídla? Možná právě i vás potkala tato dosud lékaři neuznávaná diagnóza. Pokud trpíte únavou nadledvinek, může to být jednou z hlavních příčin nadměrného ukládání tuku a nedostatku energie.

Nadledvinky jsou velmi malý párový orgán (žlázy) umístěný, jak už z názvu vyplývá nad ledvinami. Produkují více než 50 hormonů, které ovlivňují prakticky každou důležitou funkci v našem těle. Mezi nejznámějšími hormony patří kortizol, noradrenalin, adrenalin (které nám dávají energii) či DHEA (která souvisí s naší psychikou). Tohle je krátké shrnutí pro všechny, které nebaví dlouhé články 🙂

Termín „adrenální únava“ spatřil světlo světa teprve nedávno. V roce 1998 tuto diagnózu popsal James Wilson, PhD. Únava nadlevinek je způsobena chronickým stresem, každodenním přísunem velkého množství stimulantů, špatným jídelníčkem a spánkem. Vždyť vzpomeňte si kolikrát denně se vystresujete úplně zbytečně za volantem kvůli banalitě, nebo kolik šálku kávy si dáte každé pondělí, abyste vůbec udrželi otevřené oči.

Při každodenním stresu musí naše nadledvinky neustále produkovat stresový hormon kortizol. Kortizol je hormon boje a útěku. Byli jsme jim obdařeni proto, abychom dokázali aktivovat maximální sílu pro boj např. s mamutem. Jenže dnes už mamuty nelovíme, za to se stresujeme každou maličkostí i několikrát za den.

Na takovou zátěž naše nadledvinky nejsou stavěné. Proto se po čase nadledvinky neustálou produkcí kortizolu unaví a váš přirozený kortizolový rytmus se stane nepravidelným – někdy produkujete příliš mnoho kortizolu a někdy velmi málo.  To způsobuje výkyvy energie a únavu v ty části dne, kam rozhodně nepatří. Poslední stádium únavy nadledvinek nazýváme jako adrenální vyhoření, kdy trpí nedostatkem energie během celého dne.

 

 

Jaké jsou příznaky únavy nadledvinek?

 • Neustálá únava, přestože spíte více než dostatek. Nestačí vám ani 10 hodin spánku, abyste se zbavili únavy.
 • Velmi těžké vstávání. Někdy se ráno nevzbudíte ani přes budík.
 • Slabost, zadržování vody.
 • Neschopnost „vypnout mozek“.
 • Potřeba kofeinu hned po ránu, což souvisí s únavou a těžkým vstáváním.
 • Problémy s usínáním. Díky nestabilní hladině kortizolu máte před spaním příliš mnoho energie.
 • Úzkost.
 • Výkyvy nálad.
 • Deprese.
 • Přibývání na váze. Ukládání tuku.
 • Autoimunitní problémy.
 • Velká chuť na slané.

 

Pět kroků, jak obnovit svou energii během dne:

Pro překonání nebo prevenci adrenální únavy je stěžejní nestresovat se, ovládnout stres. No zkrátka přestat se tolik stresovat kvůli maličkostem. Naučit se zvládat stres je prvním krůčkem ke spokojenému životu a zdravým nadledvinkám. K tomu je potřeba zařadit těchto pět základních kroků:

 

1. Zlepšete své stravování

Vyhoďte ze svého jídelníčku cukr a jiné rafinované zdroje sacharidů, alkohol a další zánětlivá jídla. Přidejte potraviny bohaté na kvalitní tuky. Preferujte bio maso, ovoce i zeleninu. Pokud „léčíte“ své nadledvinky, neprovádějte přerušované hladovění, při kterém dochází k produkci kortizolu. Sice je to úžasná metoda, jak dosáhnout maximální mentální produktivity a spálení tuku, ale do programu léčby nadledvinek se prostě nehodí.

 

2. Zlepšete spánek

Tohle je začarovaný kruh, protože adrenální únava způsobuje problémy s usínáním. Takže jak sakra chcete zlepšit spánek? 🙂

Mnohem důležitější než délka spánku je kvalita spánku. Je potřeba dostat se, co nejrychleji do hlubokého spánku a zůstat v něm, co nejdéle. Zde je pár rad, jak to udělat:

 • Dejte si před spaním dostatenčné množství hořčíku s aktvní formou vitamín B6, jednu lžičku glycinu a l-theaninu. Pokud nebudete spokojeni přidejte Valerian – kozlík lékařský.
 • Kvalitně 2 hodiny před spaním povečeřte dle bodu jedna. Vhodný je např. losos (omega 3) s brambory.
 • Pokud to jde, přepněte mobil do flight módu, abyste se vyhnuli škodlivému záření EMF. Pokud máte wifi router ve stejné místnosti jako postel, vypněte ho.
 • Doporučuji také deset minut před spaním pořádně vyvětrat místnost, ve které spíte. V teplejších dnech větrat celou noc.

 

3. Omezte nebo úplně vysaďte kávu a jiné stimulanty. Zapomeňte na předtréninkovky s obřími dávkami stimulantů.

Věřte nebo ne. Vysazení stimulantů se vám zalíbí. Najednou zjistíte, že dokážete fungovat i bez každodenní kávy a bude se vám to líbit. Navíc většina stimulantů dehydratuje a demineralizuje.

Zapomeňte i na klasické spalovače tuku s kofeinem. Motivujte se ke cvičení a spálování tuku sami prostřednictvím nastavení mysli, stravy, regenerace a kvalitního tréninku. Stimulanty vám stejně jako jakákoliv jiná droga vždy více vezmou než dají. K čemu vám je, že jste zvedli na tréninku o 10% více, když večer místo spaní, koukáte do zdi za hlasitého tlukotu srdce. A další dva dny budou o přežívání.

Navíc jedním z hlavních příznaků kortizolové dysregulace je nadměrné ukládání tuku. Takže na jednu stranu polykáte spalovače tuku, abyste spalovali a z druhé strany se vám přes unavené nadledvinky vrací více tuku zpátky. Přemýšlejte o tom 🙂

 

4. Vyzkoušejte meditaci.

V dnešní době je jednoduché začít s meditací a nemusíte si kupovat letenku do Indie, abyste hledali svého guru. Vyhledejte ve vašem chytrém telefonu v obchodu s aplikacemi MEDITATION a vyjede vám mnoho skvělých aplikací, které vás provedou základy meditačního cvičení.

 

5. Poznejte sílu adaptogenů.

Na náhorních pláních majestátných And, uprostřed Sibiřské tundry, na úpatí Himalájí, v povodí prastarých řek a obecně v odlehlých částech světa, které ještě nestihla zasáhnout lidská ruka, tam všude rostou byliny, které tamní kultury sbírají, suší a připravují z nich nápoje již po tisíce let.

Tyto byliny zvyšovaly houževnatost lidí, kteří je konzumovali a umožňovaly jim lépe se adaptovat na tamní nehostinné povětrnostní podmínky, být zdatnějšími bojovníky nebo lépe čelit nemocem.

Během posledních 80ti let se o ně začala zajímat také věda (pojem adaptogen zavedl ruský vědec Lazarev již v roce 1947), která zjistila, že tyto rostliny obsahují chemické látky, které dokáže naše tělo začlenit do svého metabolismu, a tyto látky pak ovlivňují naší imunitu, hormony, neurotransmitery nebo jiné tělesné systémy.

Přesný mechanismus a efekt adaptogenů zatím není plné prozkoumán a pochopen, vědecké studie však referují o tom,  že pomáhají s:

 • Adaptací na fyzický stres.
 • Zvyšují psychickou odolnost (resilienci).
 • Optimalizují a posilují imunitu.
 • Vyrovnávají tělesné systémy, které jsou vychýleny z rovnováhy.
 • Zvyšují výkonnost (práce i fyzická námaha).
 • A tím vším oddalují únavu a dodávají energii, aniž by přitom tělo vysávaly jako stimulanty.

Adaptogenů existuje celá řada, osobně jsem více příznivcem jejich vhodné kombinace než užívání samostatně, kdy se doplňují (zase ale jdou kombinovat vždy jen některé).

BrainMax 1.5 Adaptogenic Hegemony obsahuje 5 adaptogenů, které vám pomohou obnovit a harmonizovat funkci unavených nadledvinek, zvyšovat adaptaci na stres a celkově posílit Vaší fyzickou schránku i její psychický obsah.

Přečtěte si o tom článek. Vyzkoušejte a zjistíte, že nemusíte pít hektolitry kávy každý den, abyste byli plní elánu a energie.

Pro pokročilejší informace, zdroje a diskuze na tyto i další témata o zdraví a biohackingu se přidejte do uzavřené skupiny Performance lifestyle (zatím jen pro klienty) na Facebooku. Případně si kupte PL: Starter pack a dostanete se tak do ní.

Jiří Votava
(edit Adam Česlík)

 

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..