Performance training Trénink

Jak trénovat podle svého somatotypu?

Základní filozofie většiny lidí je: Trénuju to, co mě baví a naplňuje, zlepšuju se v tom, v čem jsem dobrý.
To určitě nemusí být špatný přístup, pokud ale dlouhodobě stagnujete, tak je možná lepší začít cvičit trénink, který je pro Vás skutečně vhodný. Nově vyšlé tréninkové protokoly jsou proto poprvé řazeny dle Vašich individuálních potřeb a cílů, zde konkrétně podle Vašeho Performance somatotypu.

 

Performance somatotypy

V systému Performance rozlišujeme pět různých somatotypů. Na rozdíl od těch, které možná znáte ze světa fitness, se ale nejedná o Váš osud, ale prostě jen aktuální podobu Vašeho těla. V našem kontextu tedy množství tukové tkáně a svalové hmoty. Podle nich potom rozlišujeme vhodné stravování a trénink. V tomto článku se podíváme více na to, jak tato teorie vznikla a jak jí aplikovat v praxi. Více se o nich můžete dočíst ve článku PROČ BY SE MĚLO STRAVOVÁNÍ A TRÉNINK LIŠIT PODLE % TĚLESNÉHO TUKU?

 

 

Množství tukové tkáně a svalové hmoty neovlivňuje pouze to, jak byste se měli stravovat, ale také Váš trénink.

Jak uměle tohle může znít, tak je to opět něco, s čím se v praxi běžně operuje, byť si to prostě možná jen neuvědomujete. Měnit trénink podle toho, kolik máte tukové tkáně, je totiž veskrze intuitivní.

Tady jsou některé příklady toho, jak množství tukové tkáně a svalové hmoty ovlivňuje Váš trénink:

1.Asi nejběžnější příklad je nasnadě: Kdo je tlustý, bude se snažit tréninkem spalovat tuk, kdo má tuku málo, bude se tréninkem snažit budovat svalovou hmotu. Protože k oběma cílům se používají rozdílné tréninky, je to první ukázka toho, že v praxi skutečně lidé cvičí podle toho, jak vypadají.

2. Složení Vašeho těla (somatotyp) poukazuje na Vaší pokročilost: Vyšší procento tělesného tuku většinou poukazuje na nižší fyzickou zdatnost. Proto je protokol pro Fat type nejlehčí, kdežto u Plump type už jsou k dispozici dva pro středně pokročilé i pokročilé. Stejně tak z druhé strany je u protokolu pro Hard gainery brána v potaz jejich křehká nátura (a dokonce mají i jednu adaptační tréninkovou fázi zdarma).

3. Čím více máte tukové tkáně, tím jsou pro Vás zpravidla těžší cviky s volnou váhou (jako shyby) nebo další mechanicky náročné cviky, protože taháte více „přidané váhy“ v podobě Vašeho tuku. Tlustému člověku tak rozhodně nepředepíšete přítahy na hrazdě s externí zátěží, kdežto hubený to může zvládnout s prstem v nose.

4. Množství tukové tkáně a od ní odvíjející se fyzická zdatnost pak většinou vede člověka k tréninku, který je pro něj pohodlný – hromotluci tak preferují powerlifting nebo strongman, kdežto drobní lidé trénink pro hypertrofii nebo jógu.

5. Některé typy tréninků jsou z hormonálního hlediska vhodné pouze pro některé somatotypy: Například Fat nebo Plump type skvěle reagují na HIIT, pokud ho ale dáte hardgainerovi, tak se na něm velice rychle přetrénuje (vysoká aktivita nervové soustavy) a Muscle type způsobí tak velké vyplavení kortizolu, že po tréninku nezačne regenerovat, ale bude akorát nasraný a rozklepaný.

 

A takhe bychom mohli pokračovat i dále. Problémem přitom je, že se lidé často řídí tím, že cvičí podle toho, co je baví nebo jim jde, což často posiluje jejich nedostatky a nevede k tížené přeměně postavy (pokud je teda cílem).

Hromotluci tak tíhnou k powerliftingu, hubení kluci k vytrvalostním aktivitám (či silově-vytrvalostním jako Crossfit), tlusté holky k hodinám pomalé jízdy na stac. kole a hubené holky k tomu, že se konstantně přetrénovávají (berte tyto příklady prosím s rezervou jsou pouze orientační).

Opačný přístup, ze kterého vycházíme my, je:

Člověk někdy musí trénovat podle postupů, které by si za normálních podmínek nevybral, aby se dostal ze svého začarovaného kruhu stagnace a postoupil dále.

Z toho důvodu jsme vytvářeli v podstatě od začátku roku 2019 nové tréninkové postupy a následně i protokoly pro jednotlivé somatotypy, které odpovídají tomu, na co by se měl daný člověk primárně soustředit:

 

 

Vzniklo tak celkem šest nových tréninkových protokolů (Plump type má pro začátečníky a pokročilé), které doplňují tréninkové specializace z odoboje (www.plstyle.cz) a jsou určené hlavně pro ty z Vás, kdo dlouhodobě stagnují a potřebují se rychle posunout do lepšího somatotypu (a taky pro ty, kteří měli rádi klasické .pdfka a nechtějí cvičit podle aplikace – byť se tyto protokoly přes aplikaci nyní kupují :)).

S jednotlivými tréninkovými protokoly pro somatotypy Performance se můžete seznámit v části Tréninkové protokoly, kupují a stahují se pak přes webovou aplikaci Performance training (kde najdete i klientský blog, tréninkové specialziace a video-přednášky).

Více informací o jednotlivých protokolech najdete zde na blogu v sekci TRÉNINKOVÉ PROTOKOLY.

 

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..