Principy performance vydáváme postupně na sociální sítě, a místo přesných návodů nebo praktických tipů se jedná o základní koncepty a myšlenky celého systému PL, které se pojí s optimalizací životního stylu, stravování, tréninku, suplementace, ale i psychiky a celkového myšlení. Stejně jako samurajové dodržovali své kodexy, tak i vy můžete morálním dodržováním performance principů značně upgradovat svůj život.
Druhou várku principů si můžete prohlédnout v následujícím článku, ty předcházející pak najdete zde.
Princip #7 – Svěť svůj cirkadiánní rytmus
Jako naprostý základ zdraví
Pokud budete chtít jít do hloubky a najít úroveň, na které začít budovat své zdraví, bude to právě cirkadiánní rytmus a spánek.
Péče o něj jde zcela v souladu s naší přirozeností, nestojí nás žádné peníze a z dlouhodobějšího pohledu ani žádné velké úsilí.
Proč si ho tedy tolik lidí dobrovolně ničí a spásu potom hledá na úrovních, které nemají moc velkou šanci zasáhnout tak hluboko a zdraví skutečně dlouhodobě a znatelně zlepšit?
Pokud budete svůj cirkadiánní rytmus skutečně světit, brzy zjistíte, že poslední co byste chtěli, je udělat krok zpátky. Rychle si pak uvědomíte, že jeho pravidelné narušování kvůli sledování televize, častého chození na party, ale klidně i kvůli pozdním tréninkům, váš život ovlivňuje negativně.
Není nic špatného na občasném dobrovolném narušení cirkadiánního rytmu, jsme společenští tvorové, potřebujeme si užívat života, to ale neznamená, že není možné myslet na základy svého zdraví a brát je jako jednu z priorit.
Princip #8 – Nejez před spaním
A vynechávej jídla
Střídmost. Dříve běžná věc, kterou mnozí dodržovali v rámci zachování udržitelnosti, přečkávání časů nepřízně a nedostatku, byli si ale také vědomi jejího vlivu na zdraví a dlouhověkost.
Z pohledu běžného evropana je současná doba dobou hojnosti, kdy si málokdo chce cokoli odepřít, ať už je na tom ekonomicky hůře či lépe. Ve stravě se tak často pořád jede na kvantitu, která zastiňuje kvalitu a je lákavější, než odpírání si toho, co ve skutečnosti třeba ani nepotřebujeme.
Občasné vynechání jídla – zejména toho večerního, přerušovaný, nebo dlouhodobější půst jsou přitom velmi jednoduché a efektivní taktiky pro tělesnou očistu, obnovu – kdy dáte tělu pokoj, necháte ho řešit si své vnitřní záležitosti a nesoustředit se neustále na trávení, detoxikaci a vylučování.
Zkuste si proto občas udělat experiment – až třeba budete na dlouhé cestě, budete dlouho do večera v práci, nebo budete na jakémkoli místě, kde se nedá sehnat kvalitní jídlo, ale hlad mít budete, místo toho byste hnáni „vlčím hladem“ slupli cokoli se namane (navíc s myšlenkou, že přeci máte hlad, tak se to ztratí), párkrát se nadechněte a rozmyslete si, jestli vám to za to krátkodobé uspokojení a dost možná i následné výčitky, skutečně stojí. Pokud to uděláte víckrát, pravděpodobně si uvědomíte, že nejenže o nic nepřicházíte, ale je vám dokonce i lépe.
Princip #9 – Prováděj každodenní pohybovou aktivitu
I chůze po městě se počítá
Člověk byl zrozen k pohybu, k vykonávání fyzické aktivity, práci, chůzi. A i z toho důvodu je pohyb právem považován za zdravý a prospěšný a je doporučován všem bez rozdílu věku.
To ale neznamená, že se musíte denně věnovat těžkému tréninku ve fitku, běhat desítky kilometrů, nebo jakkoli jinak nahánět výkon. Stejně tak přínosnou – a často i přínosnější formou pohybu je prostá chůze v přírodě, nebo i po městě. Takový pohyb pak může zařadit prakticky kdokoli, stačí třeba chodit občas pěšky do práce, nebo na nákupy, o víkendu si vyjet na delší výlet, vzít psa na pořádnou procházku. Možností existuje milion a krásně díky nim skloubíte pracovní i osobní život a tréninků ve fitku, na které třeba chodit chcete, ale nestíháte je tak často, jak byste chtěli, bude stačit méně.
Jakýkoli pohyb se počítá a tělo ho uvítá, takže nezatracujte procházky, čutání do míče s kamarády na zahradě při grilovačce, pinkání do míče v létě na koupališti, nebo dvacet dřepů v kanceláři u stou, když už vám zatuhnou záda ze sezení.
Princip #10 – Uč se naslouchat vlastnímu mikrobiomu
Každý jsme unikátní v našich genech, zdravotním stavu, povaze a neurotypu, ale i ve složení mikrobiomu. Ten je neoddělitelnou součástí nás samých a často nás tak nutí k zamyšlení, jestli je pořád ještě správné označovat se jako „já“ jedinec, nebo spíše „my“ – já a můj mikrobiom v harmonickém soužití.
Střevo i mikrobiom jsou klíčovými hráči ve fungování našeho trávení, imunity a celkového zdraví, je tedy více než vhodné o ně pečovat s maximální možnou pozorností, s jakou pečujeme například o svůj zevnějšek a o své vlastní potřeby. Jak moc jsou ale ty potřeby naše vlastní? Čím dál tím více se ukazuje, že mikrobiom má velkou moc našeptávat nám, co je třeba dělat, co je třeba jíst, vliv má i na to, jak se cítíme.
Důležité je však odlišovat hlasy těch bakterií, které skutečně chceme – které dělají ono soužití harmonickým, od těch, které se přemnožily v důsledku naší nevhodné životosprávy a teď nám našeptávají klamavé zprávy vhodné pro ně, nikoli ale pro nás. O mikrobiom se proto dobře starejte, kvalitně ho krmte a nezabíjejte. Jedině tak se očistí, ozdraví a vyjasní se ta pravá intuice vašeho těla a trávení, kterou je potřeba vnímat.
Princip #11 – Dívej se na přírodu jako na svou součást
Jako lidé jsme součástí přírody, a milióny let jsme se spolu s ní vyvíjeli, a absorbovali do sebe její změny. I proto máme fungování přírody pevně zakotveno v našich genech.
Speciální téma jsou pak přirozené rytmy v přírodě, ať už ty denní, měsíční nebo roční (které u nás určovaly vždy dostupnost potravin), se kterými tělo přirozeně synchronizuje své funkce
Není proto tajemstvím, že pro maximální zdraví i výkonnost, musíte přírodu zažívat. Být v ní, být s ní v kontaktu.
To nemusí znamenat odstěhovat se do lesa, ale třeba do něj chodit. Nesnažit se neustále blokovat slunce, ale vystavovat se mu. Nebo třeba, učit se více o tom, jak funguje. Samostatné téma je pak to enviromentální, kdy se stále více ukazuje, že bez zdravé a fungující přírody zde nebudeme ani my lidé.
Princip #12 – Poznej svou individualitu
A respektuj jí
Často máme tendence hledat univerzální klíč, zázračné řešení a cestu, po které můžeme jít všichni a dočkat se úspěchu na všech úrovních.
Takové řešení ale neexistuje, každý jsme jiný ve své genetické výbavě, neurotypu, zdravotním stavu a celé řadě dalších aspektů, které rozhodují o tom, jaká strava bude vhodná právě pro nás, jaké suplementy aktuálně potřebujeme, nebo jaký trénink bychom měli využít k co nejlepšímu progresu.
Ve snaze o co nejrychlejší změnu – například přeměnu postavy, se ale často necháme zlákat zázračně znějícími tvrzeními a máme pak tendence dělat to, co dělá většina, to, co se očekává a je považováno za správné. Naslouchat vlastní individualitě totiž nemusí být minimálně zpočátku snadné a vyžaduje určitý čas – u každého jiný, k tomu, abyste dokázali vnímat ty správné signály vlastního těla.
Když se to ale podaří, už vás nebudou trápit univerzální návody, protože vy sami budete nejlépe vědět, co si k sobě můžete dovolit.
Princip #13 – Těžké tréninky jsou výsadou
Nikoliv povinností
Když se řekne pohyb, většinou si člověk představí nějakou formu tréninku – cíleného pohybu zaměřeného na výkon. Jenže o tom, to vůbec být nemusí a často by ani být nemělo.
Jenže i z tréninku se stala metla, společenská „povinnost“ a něco, co často považujeme za nezbytnost pro budování zdraví Představte si ale člověka, který chodí do stresujícího zaměstnání, tráví tam mnoho hodin, zanedbává spánek, ale ve jménu potřeby pohybu a kompenzace životního stylu, jde každý večer do fitka na těžký trénink. Takové počínání lze asi těžko považovat za dlouhodobě prospěšné a zdravé.
Takže těžký trénink není rozhodně nutný, může být velmi přínosný, ale vždy byste měli zvážit celkový kontext životního stylu a vlastní stresovou zátěž. Pokud je veliká, rozhodně bude lepší, věnovat se méně náročným pohybovým aktivitám a pohyb se snažit rozprostřít do menších dávek během celého dne. A nebojte, péči o své zdraví tím rozhodně neztratíte.
Žádné komentáře