Neurotransmitery a psychika Performance lifestyle

Proč respektovat individuální potřeby ve stravování?

Každý jsme jiný, a máme jiné potřeby, které jsou zapsány hluboko v našich genech. Proto je velkou chybou zavádět unifikující stravování vhodné pro všechny nebo takové stravování vůbec hledat.

To vysvětluje, proč každý specifický výživový směr na někoho funguje a na někoho vůbec. 

Pokud člověk nerespektuje své potřeby, a stravuje se proti své individualitě (např. v důsledku toho, že mu někdo doporučil pro sebe vhodné stravování), tak mu většinou jídla a potraviny nechutnají, nemá z nich dostatek energie, špatně je tráví, a v podstatě ho takové stravování oslabuje.

A zatímco pro jednoho může být takové stravování lékem, pro jiného může být jedem. 

Pokud ale na druhé straně začne člověk své individuální potřeby respektovat, tak si u něj často sedne všechno do sebe, začne mít více stabilnější energie, lepší trávení, odrazí se to i v náladě, a začne tedy naplňovat svůj potenciál.

Pro příklad se můžeme podívat na dvě fotky snídaně, kterou si udělali dva mojí studenti (aniž by věděli, že je zneužiju pro příspěvek):

Na jedné straně (vlevo) máme Tomáše @trainingcenterznojmo s velkou porcí vajíček, tuků a cholesterolu, ale low carb, zatímco na straně druhé (vpravo) máme Libora @liberius_svatopluksson, který má kváskový chléb, nepasterované máslo a rajčátka ze zahrádky.

Kdyby přitom Tomáš nerespektoval Liborovu individualitu, tak by mu v rámci poradenství pravděpodobně napsal stejnou snídani, se kterou má výsledky on sám. Možná by přitom našel na internetu i další lidi, kterým taková snídaně vyhovuje, přečetl si pár článku o low carb stravování, a poplácal se po zádech několika studiemi, a voilá! máme tu kognitivní zkreslení jako kráva. 

Individualitu stravování vyučuji každý rok na Performance univerzitě, a je to jakási nadhodnota Performance holistického poradenství, protože ukazuje, jak určit individualitu klienta, a pracovat s ní.

V běžném životě ale můžeme být každý sám sobě poradcem, když očistíme své tělo a mysl, a začneme více naslouchat intuici. Tělo si většinou řekne, co potřebuje, jen mu musíte trochu naslouchat.

Pokud Vás přitom zajímá, jak individuálně optimalizovat svou výkonnost, energii, psychiku nebo třeba i trénink a suplementaci, tak můžete využít náš kurz + protokol Performance neurotypy.

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..