cirkadiánní rytmus Performance lifestyle

Proč je pro nás modré světlo po setmění kryptonitem, a jak jej využívat?

Jak je možné, že dokáže modré světlo ovlivňovat naše tělesné procesy, nebo dokonce i zdraví? V tomto článku se velice jednoduše a stručně seznámíme s tím, že jako lidé jsme velice ovlivňováni nejen tím, co jíme, ale také jaké světlo máme ve své „výživě“.

Světlo je stále pro většinu naší společnosti stále jen nástrojem, který využíváme, abychom viděli ve tmě nebo mohli pozorovat, co se děje na obrazovkách chytrých zařízení. Co kdybych Vám ale řekl, že  světlo je mnohem více? 

Světlo je nedílnou součástí našeho života a těžko si bez něj dovedeme život představit. Jedná se dokonce o zcela esenciální součást naší výživy, která řídí celou řadu tělesných procesů, až na tu nejnižší úroveň a abychom dosahovali pevného zdraví, tak bychom měli světlo pevně začlenit do našich úvah.

Dnes je nejčastěji diskutované světlo modré, které je pro nás extrémně důležité, ale je zároveň nejvíce problematické. A právě modré světlo bude hlavní náplní tohoto článku.

Udělejte si tedy čas a prostor, připravte si Váš oblíbený nápoj, pohodlně se usaďte a vrhněte se do čtení tohoto článku, který má za cíl, dát Vám ucelený pohled na problematiku modrého světla, tak abyste se vyhnuli jeho potenciálním úskalím a využili ho na 100 % ve svůj prospěch.

Poslechněte si náš nový podcast, ve kterém se podrobně věnujeme problematice modrého světla (více než v tomto článku).


 

Co je to modré světlo? A proč nás ovlivňuje?

Modré světlo je přirozenou součástí viditelného světla, generovaného sluncem, a je hlavním informačním signálem pro naše tělo, že je den a je třeba začít běžně fungovat.

Zjistilo se totiž, že modré světlo dopadající na sítnici oka, je hlavním orchestrátorem našich vnitřních hodin (cirkadiánního rytmu), na které je napojeno správné načasování trávení, metabolismu, hormonů, imunity a spánku.

V praxi to jednoduše znamená, že ve chvílí, kdy se ráno vystavíte přirozenému zdroji světla, tak dostanete z prostředí signál o denní době, který způsobí ve vašem těle celou kaskádu procesů, zajišťující dostatek energie, apetit, motivaci apod.

Problém dnešní doby ale je, že zatímco přirozeně bylo modré světlo pouze od úsvitu do soumraku (které byly odděleny převládajícím světlem červeným), tak dnes jsme modrému světlu vystavováni v podstatě neustále a nedobrovolně.

Jaký to má vliv na naše zdraví?

 


Vystavování se modrému světlu po setmění a v noci:

Problém s modrým světlem nastává ve chvílí, kdy jsme vystavování jeho umělým zdrojům, a to zejména večer po setmění a během noci. Důvod je ten, že jestliže je modré světlo hlavním signálem pro naše tělo, o tom, že je den, tak jeho večerní přísun dává našemu tělu falešné signály, že je den, i když je noc. Nikoho nepřekvapí, že prvním problémem s modrým světlem večer je tak narušení spánku, případně ranní energie.

Možná byste si řekli, že to ještě není tak strašné, ale vystavování se modrému světlu před spaním (které produkují displeje mobilů, notebooků, televize, atd.) negativně ovlivňuje naše základní tělesné systémy.

1. Snižování životně důležitého hormonu/antioxidantu melatoninu: (R)

 • Vystavování se modrému světlu večer a během noci vede k narušení produkce našeho nejsilnějšího antioxidantu melatoninu.
 • Melatonin se může začít v našem těle začít vyplavovat jen za předpokladu, že po západu slunce už nemáme ve svém prostředí modré světlo a spíme v tmavé místnosti.
 • A co je potom nejdůležitější, tak melatonin také pomáhá synchronizovat náš 24 hodinový biorytmus, umožňuje tělu se během noci opravovat a chrání nás před rakovinou.

2. Zhoršená kvalita spánku a problémy s usnutím: (R)

 • Pro některé je modré světlo před spaním snadnou cestou k tomu, že pak desítky minut nebo i hodin ležíte a nemůžete usnout. I když jste unavení, tak Váš mozek ještě počítá ten.
 • Důležité přitom je, že i když usnete rychle, tak to neznamená, že by Vás modré světlo před spaním neovlivňovalo. Vždy totiž ovlivňuje opravu a regeneraci Vašich buněk.
 • A u řady lidí to pak vyústí v to, že ráno nemají energii a budí je budík, což se stalo až epitomem dnešní doby.

3. Vliv modrého světla na přeměnu postavy: (R)

 • Modré světlo je často důvodem, proč například u večerní pohody při sledování Vašeho oblíbeného seriálu dostanete hlad a nutnou potřebu cokoliv sníst.
 • Tato skutečnost není způsobena tím, že byste toho během dne snědli málo a potřebovali jste doplnit příjem živin, ale právě ovlivněním vnitřních hodin, které mimo jiné řídí funkci našeho trávení a apetit.
 • Jedení večer a pod modrým světlem je jedním ze zásadních důvodů, proč dnes stále narůstá počet lidí s obezitou a diabetem a to i přesto, že se investují astronomické částky do prevence.

4. Modré světlo a úroveň naší energie: (R)

 • Vlivem narušení cirkadiánně vyplavovaných hormonů, jako je melatonin a kortizol, dochází často v důsledku večerní expozice modrému světlu k tomu, že nám ráno chybí energie.
 • Modré světlo taky ovlivňuje kvalitu našeho spánku a spánkové cykly, které jsou potřebné pro adekvátní regeneraci našeho těla, kdy pokud neproběhnou adekvátně, z důvodu jedení před spaním a vystavování se modrému světlu, tak můžeme mít problémy s nekonečným odkládáním budíku a nedostatkem energie či motivace pro svůj den.

5. Modré světlo a civilizační onemocnění, jako je rakovina: (R)

 • Modré světlo působící během noci, bylo v posledních letech označeno, jako karcinogen a to proto, že negativně ovlivňuje cirkadiánní rytmus a melatonin, které jsou klíčové pro ničení rakovinných buněk.
 • Pracovníci nočních směn, jako jsou lidé ze zdravotnictví, letušky apod., jsou rizikovou skupinou pro rozvoj těchto onemocnění v důsledku působení modrého světla a chronickému snižování melatoninu.

Kdy naopak modré světlo potřebujeme? 

Každá mince má dvě strany, a proto je potřeba podotknout, že zatímco před spaním (alespoň 2 hodiny) a v noci modré světlo nechceme, tak během dne jej naopak potřebujeme. Všechno je to totiž o časování, a zatímco pokud budete po půlnoci sledovat netflix na své velké LED televizi, tak Vás to bude ovlivňovat negativně, tak pokud využijete modré světlo chytře během dne, tak může např. podpořit množství Vaší energie během dne.

Modré světlo během dne, zejména, pokud obsahuje primárně tzv. azurovou složku (jako má slunce nebo některé prokognitivní lampy a světla), tak stimuluje náš mozek k aktivitě a činnosti, zvyšuje množství tělesné energie a udržuje nás bdělé.

Proto také v posledních letech lidé jako Hynek Medřický, stejně jako řada našich odborníků a vědců řeší, že by se měly takové prokognitivní svítidla dávat do kanceláří, kde jsme nuceni pracovat uvnitř, a především do škol, kde chceme po dětech požadovaný výkon.

 

Nejlepším zdrojem prokognitivního světla během dne je přitom Slunce, a proto je ideální využívat každou možnou pauzu k tomu, jít na chvíli ven / do okna / na balkon, a vystavovat se mu.

Současně je potřeba zmínit, že byť nás práce na počítači a mobilu během dne stimuluje, protože obsahuje velké množství modrého světla, tak nás současně také vyčerpává a ničí naše oči, protože se bohužel jedná o příliš hodně, příliš intenzivního modrého světla, které pak dokáže ničit naše oči (odpovědí pak jsou některé softwarové aplikace).


Závěr:

Pokud chcete udělat možná tu nejzásadnější věc pro své zdraví, výkonnost a životní spokojenost, tak začněte uvažovat o světle, kterému se vystavujete během dne i v noci. Jak totiž ukázala věda 21. století, tak nejen jídlo, ale také světlo je součástí naší výživy. A když o něm jednou začnete uvažovat, už pak nemůžete jinak. Blokace modrého světla před spaním, časování jídel, specifické rutiny a techniky, to  vše učíme naše klienty v rámci systému Performance lifestyle.

Pokud chcete více informací o působení světla na naše zdraví, a jak jej optimalizovat během dne, tak můžete využít náš EBOOK o modrém světle, který zdarma pošleme všem, kteří se přihlásí k našemu Newsletteru.

 

 POKRAČUJTE ČLÁNKEM: UMĚLÉ OSVĚTLENÍ V NOCI (ALAN) A JEHO NEGATIVNÍ VLIV NA ZDRAVÍ

 


Kam pro další informace o Peformance lifestyle?

 • NOVÝ HOLISTICKÝ PROTOKOL:  12 týdnů a 12 oblastí optimalizace životního stylu zpracovaných do 12 kapitol, které Vás provedou napříč Holistickým přístupem ke zdraví, zvyšování životní síly a naplňování lidského potenciálu. V protokolu najdete, jak teoretické části vysvětlující danou problematiku, tak obsáhlé praktické části s praktickými úkoly, které Vás budou vést konat v každodenním životě. Protokol najdete na: www.plstyle.cz/holistic 
 • Nejlepší řešení je sledovat náš Instagram @risebyperformance a stories, kam přidáváme pravidelně ukázky z Performance lifestyle našich klientů, stejně jako vkusné rady a střípky informací.
 • Ještě lepší je ale přihlásit se k našemu Performance newsletteru, kdy Vám každý týden pošleme informace o aktuálním dění, vývoji, rady nebo i celý článek. Cílem je postupně Vás vzdělávat, informovat a pomáhat.
 • Pokud Vás to bude zajímat, můžete se stát součástí naší Performance komunity, vzdělávat se, zdokonalovat, vylepšovat svůj život, ale hlavně, pomáhat v tom pak i ostatním!
 • No a naše produkty, ať již jsou to protokoly a knihy, naše video-přednášky (záznamy z živých přednášek) nebo nejnověji naše komplexní video-kurzy (např. holistický přístup k psychice a spiritualitě) – tak všechny najdete na stránce www.plstyle.cz
 • A pokud chcete více porozumět cirkadiánnímu rytmu a vlivu světla na naše zdraví, tak vřele doporučujeme náš protokol:

Performance lifestyle: Cirkadiánní protokol

PŘEJÍT NA PROTOKOL

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..