Performance lifestyle

5 tipů z Holistického přístupu ke zdraví

Není žádným tajemstvím, že pro dosažení plného zdraví se nestačí jen a pouze zaměřovat na jeho izolované aspekty, ale naopak na něj musíme nahlížet v širším kontextu! Ten zahrnuje, jak jsou jednotlivé tělesné systémy vzájemně propojeny, jak je ovlivňuje prostředí kterým se obklopujeme nebo například jakou roli hraje naše psychika. To vše a mnohem více v rámci takzvaného Holistického přístupu ke zdraví!

Chcete začít aplikovat Holistický přístup ve vašem životním stylu, ale nevíte jak začít? Vyzkoušejte v praxi aplikovat pět tipů z celkem pěti oblastí, které jsme si pro vás přichystali v tomto článku!

Dalších 5 praktických tipů z celkem 5 oblastí najdete v předchozím článku: 5 PRAKTICKÝCH TIPŮ Z 5 OBLASTÍ


​​​​​​​​​​​​​​​​​​1) Vytvořte si podmínky pro spánek a podpořte tím jeho kvalitu a svou regeneraci!

Průměrný člověk stráví zhruba třetinu svého života spánkem, který je pro nás hlavním regeneračním a zdraví podporujícím procesem, avšak bohužel většina moderní společnosti z něj zdaleka nezískává jeho skutečný potenciál…

Začnete-li vašemu spánku věnovat pozornost a podnikat kroky vedoucí k jeho zlepšení, tak jednak budete prokazatelně předcházet celé řadě civilizačních onemocnění, ale především začnete fungovat v každodenním životě s daleko větší lehkostí a energií!

Vyzkoušejte proto v praxi optimalizovat podmínky pro vás spánek, jako je využití blokace modrého světla pomocí cirkadiánního osvětlení před spaním. Naučte se na noc vypínat Wi-Fi router (zejména máte-li ho v ložnici). Dále pokud bydlíte na rušné ulici, tak využijte špunty do uší pro eliminaci hluku, a pokud si nemůžete v ložnici vytvořit úplnou tmu, tak použijte škrabošku na oči! Všechny tyto praktické tipy povedou ke zkvalitnění vašeho spánku a prohloubení vaší regenerace nejen na pocitové, ale i buněčné úrovni!


2) Remineralizujte svou vodu!

Hlídáte si pitný režim způsobem, že vypijete 3 a více litrů běžné kohoutkové vody, ale jediným efektem je, že stále máte pocit žízně a často chodíte na toaletu? Pokud ano tak pozor! Je potřeba abyste začali věnovat pozornost příjmu minerálů, nikoliv dalšímu zvyšování tekutin!

V běžné vodě z kohoutku bohužel dostatečné množství minerálních látek nenajdete, kdy kromě toho, že je potřeba takovou vodu filtrovat, je taky důležité vodu zpětně remineralizovat! Toho můžete docílit například tím, že do ní přidáte špetku kvalitní soli, která vodu doplní o důležitý sodík a stopové prvky. Protože je ale sodík jen jedním z důležitých minerálů (elektrolytů), tak současně nezapomeňte na jeho parťáka draslík – ten získáte například z kokosové vody, kterou si můžete čas od času zpestřit váš příjem tekutin.


3) Vyhněte se 4 jezdcům Apokalypsy – to nejhorší z moderního stravování…

Metaforické označení 4 jezdců apokalypsy v kontextu moderní stravy a jeho hlavních složek, nám pomáhá poukázat na to, jaké části moderní „výživy“ jsou nejproblematičtější, a je důležité se jim ve snaze dosahovat pevnějšího zdraví dlouhodobě vyhýbat nebo je alespoň minimalizovat.

Pokud se vám totiž povede minimalizovat příjem rafinovaného cukru, zpracovaných olejů ze semen (jako je například slunečnicový olej), klasické konvenční pečivo z moderní pšenice a transmastné kyseliny, které se nacházející v margarínech a junk-foodu, tak máte ve svém stravování téměř vyhráno!

Vyhráno v tom smyslu, že vašemu tělu ulevíte od nejproblematičtějších složek, které jej postupně vyčerpávají. To je ale stále pouze jednou části rovnice. Tou druhou a stejně tak důležitou části je, nahradit 4 jezdce apokalypsy kvalitní celistvou stravou, která vašemu tělu dodá esenciální živiny ve formě dnes již často deficitních minerálů a vitamínů!


4) Nahánějte pohybovou aktivitu!

Udržovat se v pohybu a ve fyzické kondici je základním atributem pevného zdraví a dosažení dlouhověkosti. Přestože je to obecně známý fakt, tak se na důležitost pohybu často zapomíná a v důsledku stále rozšířenějšího sedavého životního stylu, si u lidí absence pohybu vybírá svou daň.

Věřte nebo ne, ať už jste jakkoliv zaneprázdněni prací a povinnostmi, vždy lze s určitou dávkou motivace pro-aktivně hledat způsoby, jak můžete do svého života a životního stylu pohybovou aktivitu „propašovat„, aniž by to nutně vyžadovalo hodiny investovaného času, extrémní nároky na regeneraci apod.

Vyzkoušejte například v praxi více chodit pěšky, běžte si lehce klusem zaběhat, zařazujete krátké a intenzivní tréninky (work-flow) s vlastní vahou, základním vybavením nebo klidně i v posilovně. Po takovém tréninku se budete nejen cítit lépe než před jeho začátkem, ale současně vám při dlouhodobé praxi přinesou cenné výsledky na vaší postavě i kondici. Stejně tak to platí pro workout venku na denním světle, kdy vám 30 minut venkovního tréninku na nejbližším workoutovém hřišti pomůže restartovat tělo i mysl a správně nastartovat nebo ukončit váš produktivní den!


5) Posilujte svou adaptibilitu!

Posledním Holistickým tipem tohoto článku je posilování vlastní adaptibility, která vám přinese vyšší odolnost na stres a hlavně schopnost udržet si sílu a disciplínu v moderní době plné konzumu, hedonismu a pohodlí.

Jak na to? Odpověď je jednoduchá – čas od času si odepřete, co máte rádi a považujete za samozřejmost. Princip vědomé askeze od zvyklostí a návyku, které vám dělají dobře a způsobují potěšení je silným nástrojem pro přípravu na potenciální budoucí příkoří či období, kdy věci nepůjdou podle vašich představ. Budete-li například praktikovat ledovou sprchu namísto teplé příjemné a uvolňující sprchy, vynecháte ranní kávový rituál nebo jedno či více jídel během dne, tak v případě, že je nebudete mít z vnějších příčin k dispozici – budete lépe schopni na jejich absenci reagovat, aniž byste pocítili negativní důsledky.


Naučte se optimalizovat 12 oblastí životního stylu a sebe sama s Holistickým protokolem

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..