Budování svalové hmoty Performance training

Jak podpořit anabolickou odezvu po tréninku?

Řada z Vás jistě tuší, že anabolickou odezvu na trénink lze celkově podpořit dodáním proteinu / bílkovin po tréninku.

Z našeho Performance pohledu přitom můžete tento proces dále a komplexněji optimalizovat a to současně s přesahem do zdraví a budování odolnosti. 


1. Tréninkový stimul

Závisí samozřejmě v prvé řadě na tom, jaký typ tréninku jste cvičili, a zda došlo k adekvátní aktivaci anabolických drah (aktivace mTOR, na úrovni svalových buněk vznik mikrotraumat a vyplavení lokálních anabolických faktorů (např. IGF-1).
 

 2. Stavební bloky

Druhou částí rovnice pak je právě dodání základních stavebních bloků pro obnovu svalové hmoty, což jsou aminokyseliny, respektive proteiny. Tady přitom nejde pouze o celkové množství bílkovin, ale o jejich reálnou stravitelnost, vstřebatelnost a využitelnost. Ty se odvíjí od kvality výchozí suroviny, a typu jejího zpracování.
 
Nejspolehlivější cestou je využití samostatných esenciálních a semi-esenciálních aminokyselin, které pokud jsou správně zkombinovány, tak nesou informaci a efekt komplexního proteinu, ale současně si uchovávají nejrychlejší vstřebatelnost čistých aminokyselin (tělo je nemusí trávit ve smyslu štěpit bílkoviny). To je cesta, kterou jde Performance elektrolyt komplex. Ten díky tomu lze pít už při tréninku.
 

Druhou možností pak je jít opačnou cestou a dodat tělu komplexní bílkovinu v biologicky nejvíce aktivní hodnotě. Tou je NATIVNÍ syrovátka, kterou obsahuje Performance protein. Nativní syrovátka, kterou jsme použili je od holandských kraviček pasoucích se po většinu roku na trávě, které jsou chovány bez použití antibiotik v ekologickém bio zemědělství. Jedná se o čerstvé kravské mléko, které neprochází pasterizací ale je zpracováno za studena, a tím si uchovává spoustu na teplo náchylných faktorů, a tím i kompletní biologickou informaci, na kterou je naše tělo a imunita zvyklé a rozpoznává je (protože jsme savci).

3. Imunitní reakce 

Třetí částí adaptace na trénink je odpověď imunitní. Trénink vede ke zvýšení tělesné / svalové zánětlivosti a akutně na několik hodin sníží činnost naší imunity. Proto je důležité myslet na to, abyste po tréninku snížili přebytečnou zánětlivost a současně optimalizovali svou imunitu. Nativní syrovátka i kvalitní kozí kolostrum obsahují velké množství imunoglobulinů a laktoferinu, které slouží k této imunitní adaptaci.
 

4. Naturální podpora anabolismu

No a čtvrtou částí rovnice (volitelnou) je přímé dodání anabolických růstových faktorů. To lze samozřejmě řešit užíváním injekčních peptidů, my ale dáváme přednost naturální formě. Tou je využití aminokyseliny leucinu, která se přirozeně hodně vyskytuje v nativní syrovátce, stejně jako naturálně se vyskytující anabolické růstové faktory (jako igf-1) obsažené v kvalitním a šetrně zpracovaném kolostru.
 

5. Využití superlátek

Pátou částí rovnice pak může být využití superlátek, které mají schopnost přímo modulovat hormonální dráhy. Tady je jednou z nejlepších možností zařazení byliny používané po tisíce let v ajurvédě jménem Ashwaganda (krkolomný název), která na základě studií dokáže snižovat kortizol (po tréninku vhodné) a zvyšovat testosteron (při déle trvajícím užívání). A tím pomáhat s adaptací na trénink.
 

Abychom to tedy shrnuli, tak nejefektivnější postup pro optimalizaci tréninkového anabolismus je spojení:

  • Správně nastaveného tréninku (progrese cviků, relativní váha, tempo opakování, pauzy mezi sériemi)
  • Bílkoviny z kvalitního zdroje s vysokou mírou vstřebatelnosti 
  • Optimalizace imunitní odpovědi na trénink
  • Dodání naturálně se vyskytujících anabolických a růstových faktorů
  • Přidání superlátky optimalizující hormony.

Se všemi těmito postupy a mechanismy jsme přitom počítali při vytváření Performance proteinu – Dark knight edition, který obsahuje všechny zmíněné látky včetně ashwagandy a navíc ještě plnou dávku peruánského kakaa, které po tréninku zmírní únavu a bolestivost skrze dodatečné zvýšení endorfinů a blaženosti.


Bez adekvátního tréninkového stimulu, jsou zkrátka informace týkající se podpory anabolismu svalové tkáně k ničemu. Proto pokud jste příznivci vyzývavých tréninku, tak vyzkoušejte naší tréninkovou aplikaci ODBOJPT, kde najdete celkem 4 tréninkové specializace (Hypertrofie, maximální síla, spalování tuků a maximální výkonnost). Kromě dohromady přes 50 tréninkových protokolů s celkem 900 cviků, včetně video techniky, v aplikaci najdete: 200 článku o stravování, zdraví a suplementaci, systém zvyšování hodnosti a hlavně spoustu dřiny a zábavy!

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..