Holistický přístup Optimalizace zdraví Performance lifestyle

Jak na problematickou pleť (akné, ekzémy) z holistické perspektivy?


Když se hovoří o problematické pokožce – o akné (ne tom hormonálním), ekzémech, růžovce (acne rosacea) nebo třeba i méně známém vitiligu (bílé skvrny bez pigmentu), tak se většina lidí zastaví u snahy řešit je na úrovni pokožky, pomocí krémů, kosmetiky, lokálních léků a mastí.

Ve skutečnosti ale stav pleti odráží celkový stav těla, a to jak z pohledu celkového zanesení těla (kdy pleť slouží jako detox. orgán), tak stavu zánětlivosti a imunity (autoimunity).

V novém video-podcastu (18 minut) se podíváme na to, s čím konkrétně velice často souvisí chronické zánětlivé problémy v oblasti pokožky, a jak se dají řešit.

Níže najdete částečně výpisky, částečně doplňující info (i tak ale mrkněte na video).


1. Mé osobní problémy s pletí.

Žijeme v době, kdy stále více lidí trpí chronickými problémy s pletí bez přesně stanovené příčiny. Různé formy akné (hormonální, z intoxikace a přetížení jater/ledvin, autoimunitní, bakteriální), atopické ekzémy, růžovka, nebo třeba i nespecifické problémy s pletí.

Sám jsem si s problematickou pletí vytrpěl svoje – od hormonálního akné na ramenou a čele, způsobeného tvrdým tréninkem a vyšším množstvím receptorů pro DHT v pleti, přes chronické problémy s akné na zádech způsobeného skrytými intolerancemi potravin, až po atopické ekzémy, kterými jsem trpěl v podstatě od narození a jejich diagnóza mi byla přiřknuta jako „vrozená“, a které se v určité etapě života stávaly tak rozsáhlé a dehonestující, že jsem sám ztrácel chuť do života.

Vše z toho se mi přitom podařilo postupným výzkumem a praxí odstranit, a poslední roky, aniž bych se o to cíleně snažil, mám pleť v pořádku, a netrpím dokonce už ani na ty ekzémy. Jak je to možné?

Odpovědí je, že jsem postupně přišel na jeden z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují stav naší pleti a kožních problémů:

„Zdraví naší pokožky, je odrazem zdraví našeho těla a jeho hlavních systémů.“

A zatímco dříve jsem se zaměřoval více na optimalizaci hormonů a vyřazování potravin, tak postupem času jsem došel k tomu, že stav pleti je z holistické perspektivy skutečně propojen se zdravím celého těla. A že celkovou optimalizací životního stylu – biorytmy, kvalita potravin, vody, mikronutrienty, pohyb a trénink, horméze, individualita a další faktory – lze srovnat větší či menší nespecifické problémy.

Pokud už má člověk vleklé a pokročilé problémy, nemusí tyto základy stačit a je potřeba přistoupit k cílené optimalizaci jednoho ze základních tělesných systémů.


Nelze si stěžovat na akné či jiné problémy s pokožkou, pokud ve svém životě nemám zahnuté základy ve formě: konzumace celistvých potravin, synchronizovaného cirkadiánního rytmu a kvalitní spánek, zajištěný příjem mikroživin a kvalitní vody, či sníženou toxickou zátěž (včetně klasické kosmetiky a drogerie).


2. Akné, jakožto projev nedostatečné funkce jiných systémů:

Samotné akné může být způsobeno hormonálně (nebo mít v hormonech jednu z příčin), pokud se ale budeme bavit o chronických problémech s pokožkou celkově (včetně ekzémů, vitiliga a dalších), tak souvisí se zvýšenou zánětlivostí a imunitním přesmykem, které jsou spojeny s dlouhodobě narušenou integritou střevní bariéry a provokací imunity.

Část rovnice tvoří také celková toxická zátěž toho, co se do nás skrze střevo, případně pokožku (krémy, kosmetika, drogerie) dostává, a jak na to reaguje imunita.

Zjednodušeně řečeno, naše tělo aktivně bojuje proti čemukoliv, co v něm nemá co dělat, ať již jsou to nestrávené proteiny z potravin (antinutrienty), syntetické látky z jídla (např. plasty) nebo okolního prostředí, nebo látky, které si lidé v dobré víře vtírají do pokožky (syntetické opalovací krémy, tělová mléka a další).

A opět platí, že co jednomu nevadí a neprojevuje se, tak u druhého na základě genetiky a působení prostředí, může být jedem.


3. Jaký je náš holistický přístup k obnově zdravé pleti?

Pokud se člověk při problematické pleti začne zajímat o řešení z pohledu životního stylu a stravování, tak se nejprve dostane k tomu, že mu „čisté stravování“ pomůže, ale nevyřeší, a následně začne zkoušet různé formy eliminace (lepek, kasein), které mohou skončit až provedením panelu intolerancí a senzitivit (nakolik je to přesné je na samostatnou diskuzi).

Lidé pak ale často skončí v začarovaném kruhu přílišné eliminace potravin a jídel, která často vede k psychickému diskomfortu, kdy se snižuje well-being, a člověk je obětí svých problémů (mohou se připojit výčitky, když člověk hřeší nebo z nedostatečné optimalizace nebo že to nepomáhá).

Mnohem efektivnější je proto zařadit eliminační dietu (či celkově eliminaci toxinů) pouze jako doprovod hlavního protokolu, který by se měl zaměřit na opravu střevní bariéry (či celkově GIT) + případně doplňující postupy pro snižování zánětlivosti a opravu pokožky. Celkový protokol pak může. vypadat takto:

  1. Snížit / eliminovat látky provokující imunitu = snížení nálože antinutrientů a chemických látek (z kosmetiky, prostředí a další).
  2. Zacelení střevní bariéry = nejdůležitější faktor, který zamezí tomu, aby se do těla dostávaly problematické proteiny, endotoxiny a substance ze střev (= z potravy a vody), a tím se zamezí provokaci imunity (tělesné zánětlivosti), stejně jako se zamezí vytváření komplexů mezi antigenem (problematickou látkou) a vlastní tkání (např. pokožka, nebo štítná žláza a další). Díky tomu se postupně zklidní imunita a zánětlivost, a tělu se umožní postupně odbourat a detoxikovat problematické látky a substance (s tím souvisí i další faktory opravy GIT, které je třeba projít). K tomu můžete využít základní PL: GUT Protokol.
  3. Snižování tělesné zánětlivosti (tady lze využít řadu postupů, včetně vystavování se chladu nebo uzemňování – chůze naboso). Na druhou stranu mohou být problémem i další skupiny potravin (někdy přes histamin) nebo problémy na úrovni GIT (dysbióza). Dokonce může vadit i slunce (alespoň zpočátku).
  4. Oprava pokožky – pokud už máte pleť z problémů (či kosmetiky / krémů) poškozenou, tak je vhodné přidat alespoň základní fotobiomodulaci pomocí NIR (blízké infračervené) a červeného světla. Fotobiomodulace pomáhá se syntézou kolagenu, NIR světlo přirozeně ničí patogenní bakterie na pokožce a obecně pomáhá s pletí (článek o mechanismech působení). Stačí základní žárovka na obličej 10 – 15 minut denně.
  5. Rehydratace a remineralizace (tyto a další základy viz Holistický protokol).

Cílem tohoto článku a videa bylo primárně upozornit na problematiku toho, jak stav pletí (a chronické kožní a kožní zánětlivé a autoimunitní problémy) souvisí s celkovým zdravím našeho těla, a většinou také stavem GIT, otevřenou střevní bariérou a imunitním přesmykem (a může často později progredovat v závažnější problémy).

Pokud se Vám líbíl, budeme rádi, když jej pošlete přátelům, nasdílíte nebo se pomodlíte za to, aby na světě nebyly týrány malé opičky.

Mějte nejlepší den ever

Adam Česlík


Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..