Holistický přístup Performance lifestyle

Změna sezóny je tady! Jak se adaptovat a prosperovat v temné části roku?

Rok se s rokem sešel a opět tady máme začátek temné části roku a s ní i změny v Performance Lifestyle!

Ty se týkají především úprav životního stylu a optimalizačních strategií pro podporu zdraví těla, mysli i Vědomí, s čímž se pojí taky změna témat a oblastí v naši pravidelné osvětě na blogu či sociálních sítích.

Pojďme si proto společně temnou část roku odstartovat úvodním článkem, kde se podíváme na to, jak se můžete na temnou část roku adaptovat + jaké výzvy nás z pohledu zdraví mohou čekat.Možná to sami znáte, ale pro většinu lidí je temná část roku ve všech ohledech náročnějším obdobím a to nejen z pohledu práce a vstupu do hlavní sezóny, ale především v oblastech týkajících se našeho zdraví, na které se právě v tomto kratším článku zaměříme.

Věříme, že pokud si hned při vstupu do podzimu uvědomíte hlavní rizikové faktory, na které je potřeba se ve svém životním stylu zaměřit, tak se pro vás může stát temná část roku daleko snadnější, ne-li dokonce procházkou růžovým sadem.

Hlavní myšlenkou sezónních změn v našem životním stylu, je návrat zpátky ke kořenům, kdy bylo naprostou přirozeností žít v souladu s přirozenými biorytmy, které na nás mají daleko větší vliv, než se vám může na první pohled zdát.

V moderní společnosti jsme se ale bohužel od života dle přirozených biorytmů odklonili, což si v temné části roku vybírá svou daň na téměř všech úrovních zdraví, od imunity, vyšším stresu nebo například na psychice.


Podzim a zima jsou pro nás výzvou z hlediska:

ENERGIE

Jedním z nejčastějších projevů, s kterým se lidé během temné části roku potýkají, je nedostatek energie nebo v horším případě stavy chronické únavy.

Byť je snížení energie v temné části roku z určitého úhlu pohledu přirozené, tak i přesto to neznamená, že by vám měla únava a vyčerpání komplikovat život, protože lze s energií i v této části roku efektivně pracovat.

Přestože je únava multifaktoriální záležitost, tak v kontextu změn biorytmů ji nejvíce ovlivňuje prostředí, kterému se na denní bázi vystavujeme, v čele se světlem a okolní teplotou. Proto nedostatek denního světla, uzavírání se v interiérech obklopeni umělým osvětlením naši energii moc nepřidá.

Další perspektivou v kontextu energie během temné části roku, jsou společenské nároky na zvyšování pracovní výkonnosti a z ní pramenící stres. Současně není nic neobvyklého, že i mi sami můžeme mít na sebe vysoké nároky a to například v tréninku, který v kombinaci s ostatními zmíněnými faktory, může pomalu a jistě vést k postupnému vyčerpání.

Z pohledu udržitelnosti a adaptace na temnou část roku, je proto ideální ubrat na plynu a snažit se doplňovat svůj energetický rezervoár pomocí většího prostoru pro odpočinek, regeneraci a seberozvoj.

WELL-BEINGU

Další vyzývavou oblastí, která je během temné části roku u mnoha lidí v ohrožení, je celková míra životní spokojenosti a prožívání štěstí, neboli well-being.

Faktory jako je nedostatek světla nebo naopak nadbytek umělého světla až do poslední chvíle před spaním, zneužívání substancí (kofein, nikotin, junk-food a další) a vysoká míra stresové zátěže, silně ovlivňují naši psychiku a proto můžeme být svědky, že se během temné sezóny u lidí objevují častější poruchy nálad, úzkosti, smutek nebo podzimní deprese.

SNIŽOVÁNÍ IMUNITY

Podzim a zima je obdobím, během kterého se v našem prostředí objevuje více patogenů, které mají z důvodu naší snížené obranyschopnosti snadnější možnost překonat naše obranné bariéry, díky čehož se stáváme více náchylní na nachlazení a infekce.

Není to přitom pravidlem! Pokud vynaložíte úsilí pohlídat si své potenciální nutriční nedostatky a budete žít životní styl v souladu se změnou sezóny a návyků, které se k ní vážou, tak můžete mít svůj imunitní systém připravený na vnější hrozbu a s případnou infekcí se efektivně vypořádat.

NABÍRÁNÍ TUKOVÉ TKÁNĚ

Se změnou sezóny bylo v minulosti zvykem měnit své stravování ve smyslu konzumace sezónních potravin, od čehož jsme se jako moderní společnost vlivem globalizace a dostupnosti potravin z celého světa odklonili.

Byť tato skutečnost přináší spoustu dobrého, tak na druhou stranu pokud během podzimu / zimy zůstaneme u letních potravin nebo průmyslově zpracovaných výrobků a JUNK-FOODU, tak můžeme daleko snadněji nabírat tukovou tkáň, narušovat si hormony a metabolismus.

Není proto náhodou, že temná sezóna je období, během kterého lidé nejčastěji přiberou na hmotnosti, kterou se následně s příchodem nového roku snaží shodit pomocí „letních“ diet, na kterých často selhávají.

SNIŽUJÍCÍ SE ODOLNOSTI NA STRES

No a na závěr nemůžeme zapomenout na snižující se odolnost na stres, která plyne z postupného oslabování těla a jeho hlavních regulačních systémů, které jsou zodpovědné za to, abychom se stresem zvládli vypořádat.

Protože na nás během temné části roku působí stresorů více a mnohdy se stávají chronickými, tak vlivem oslabení těla na úrovni psychiky, imunity i celkové energie, můžeme dopady stresu pociťovat o to více.

Cílem je proto v temné části roku hledat v kontextu stresu rovnováhu, budovat svou houževnatost pomocí pozitivních stresorů, ale současně nezapomínat na regeneraci a odpočinek, abychom mohli do začátku jara vstoupit ve zdraví a plné síle.


Proč mají lidé na s příchodem podzimu problémy s psychikou?

🍁Zamysleli jste se někdy nad otázkou, proč lidé mívají s příchodem podzimu problémy s psychikou? Nebo dokonce, zdali se na těchto problémem může podílet světlo?

Ať už je vaše odpověď jakákoliv, tak na jednotlivých slidech si vysvětlíme, jakým způsobem v kontextu světla a prostředí, kterým se obklopujeme, může u spousty lidí během podzimu vznikat narušení na úrovni psychiky a současně, jak s tímto problémem efektivně pracovat.Jak s vědomím této problematiky pracovat v praxi?

 • Ráno po probuzení doma rozsviťte světla.
 • Během dne se pravidelně vystavujte dennímu světlu (i přes zataženou oblohu).
 • Nebojte se pociťovat chlad.
 • Buďte v pohybu! Stačí forma kratšího intenzivnějšího tréninku.
 • Večer po setmění omezujte svícení v domácnosti.
 • Blokujte modré světlo alespoň 2-3 hodin před spaním.

Nebo se na temnou část roku adaptujte pomocí DARK SEASON PROTOKOLU


Adaptuj se na temnou část roku pomocí DARK SEASON protokolu

Protože si dobře uvědomujeme problematiku změny sezóny a jaké důsledky přináší její nezohlednění v životním stylu, tak se toto téma stalo pevnou součástí systému Performance Lifestyle, v rámci kterého přinášíme efektivní a udržitelné postupy, jak se na temnou část roku adaptovat a zvládnout ji s úsměvem a grácii.

A proto je nyní nejlepší vhodná chvíle k tomu, přejít na podzimní kapitolu Performance lifestyle, která se v ideálním případě týká:⁠

☑️ Výběru potravin a složení receptů.⁠
☑️ Celkového nastavení stravování.⁠
☑️ Vhodný typ bio-optimalizace.⁠
☑️ Optimalizace světelné výživy a cirkadiánního rytmu.⁠
☑️ Práce s psychikou.⁠
☑️ Nebo třeba i výběr superlátek a elixírů, které Vám pomohou optimalizovat oslabené systémy (jako je např. imunita nebo psychika).⁠

Těmto oblastem se teoreticky i prakticky věnujeme v našem DARK SEASON protokolu, který slouží jako každodenní průvodce a pomocník v průběhu temných a chladných dní.


Co v protokolu najdete?

 • Jak na podzim upravit ranní rutinu když chybí slunce.
 • Optimalizace světla během dne a večer pro podporu biorytmů.
 • Bio-optimalizace, změna přístupu k tréninku, meditace.
 • Superlátky a Performance elixíry pro temnou část roku.
 • Návod na stravování pro temnou sezónu.
 • Kompletní seznamy potravin + příprava receptů.
 • Bonus: Performance kuchařku pro temnou část roku s celkem 50ti inspirativními recepty.

Protokol je vhodný především pro nové klienty Holistického protokolu, ale i ostatní, kteří chtějí přidat další kapitolu ke své optimalizaci. ⁠

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..