Optimalizace zdraví Performance lifestyle

Akademie věd: Klesající kvalita pitné vody

Akademie věd České republiky v prostorách Poslanecké sněmovny před několika měsíci pořádala přednáška na téma klesající kvality naší pitné vody.

Nevystupovaly tam přitom žádná ořezávátka, ale odborníci z nejpovolanějších.


Martin Pivokonský, ředitel Ústavu pro hydrodynamiku Akademi věd ČR tam prohlásil: „Dnešní úpravy vody jsou v podstatě chemické závody.“

Hovořilo se přitom o problematice sinic, pesticidů, mikroplastů, chlóru a dalších látek, které se objevují v naší pitné vodě a nedá se jich v čističkách zcela zbavit.

Aktuálním tématem v otázkách znečištění pitné vody jsou tzv. mikroplasty, které se do vody dostanou primárně z kosmetiky a praní syntetických tkanin. Ty přitom byly v ČR nalezeny ve všech testovaných úpravnách vody. V současnosti přitom neexistují normy pro jejich obsah v pitné vodě.

Celý článek na portálu AV ČR zde: http://www.avcr.cz/cs/pro-media/aktuality/Kvalita-pitne-vody-klesa-mini-vedci/
O problematice (ne)kvality kohoutkové vody jsem psal článek poprvé v břežnu roku 2016 (zde: https://bit.ly/2wgAuNd).

Tomáš Cajthaml z Mikrobiologického ústavu se dále vyjádřil o toxinech, které se objevují ve vodě, a které do sebe dostáváme i z kosmetiky nebo plastových nádob:
„Ty nejnebezpečnější z nich dokážou narušovat hormonální systém zvířat a lidí. Jejich účinky se dávají do souvislosti ..se vzrůstajícím výskytem rakoviny prsu, varlat, snížnou plodností samců a předčasnou pubertou. Jde především o Bisfenola A (BPA)ftaláty či polychlorované bifenyly – ty narušují signální dráhu štítné žlázy.“

Více o problematice parabenů v kosmetice a co bylo potvrzeno ve výzkumech se dočtete zde: https://bit.ly/2PlDEYC
O plastech (BPA) potom zde: https://bit.ly/2LbOehz

Jak vidíte, všechno jsou to témata, která se roky řeší ve výzkumech i na vědeckých panelech, a na která je ve světě nahlas upozorňováno. Přesto se u nás ve skupině lidí, kteří se navenek tváří, že chtějí žít zdravě (příznivci fitness), setkávám na můj vkus až příliš často s demagogií a bagatelizací těchto témat.

Zatímco normy nám říkají o povoleném množství jednotlivých toxinů, ve skutečném životě je dostáváme do svých těl v kombinacích, a především na denní bázi a dlouhodobě (+ vždy něco navíc co věda teprve odhalí). Kdo nechce pro sebe nebo své děti přijmout toto riziko, musí se začít STARAT.

A udělat například tak jednoduchou věc, jako přejít k nezávadné kosmetice nebo si koupit filtr na vodu.

(O zdravé kosmetice, filtrech a doplňcích stravy  jsem nejprve dlouhé roky přednášel, vše ale bylo vzhledem k nízké dostupnosti pouze teorií, dokud je začal můj kamarád Jirka a jeho firma Votamax prodávat na jednom místě pod názvem Brainmarket). 

Adam Česlík

 

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.